Uczniowie sami zdecydują za co chcą być wyróżniani? Tak właśnie będzie wyglądał projekt zmiany Stypendium Premiera!
Program Młodych Liderów
22 września 2020 r. podczas Gali Młodych Liderów Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił Program Młodych Liderów. Inicjatywa wspiera aktywną postawę młodego obywatela XXI wieku. Promuje młodzież, która oprócz nauki poszukuje nowych wyzwań - działa społecznie, rozwija się sportowo, artystycznie czy podejmuje pierwszą pracę.
Program składa się z trzech komponentów:
-
objęcia umów stażowych zerowym podatkiem PIT dla osób do 26. roku życia
-
tworzenia kolejnych nowoczesnych programów płatnych staży w instytucjach publicznych
-
reformy Stypendium PRM poprzez ogólnopolskie konsultacje z młodzieżą
Projekt zmiany Stypendium jest trzecim filarem Programu Młodych Liderów. Jego celem jest poznanie i zrozumienie potrzeb dzisiejszych uczniów oraz docenienie ich działalności poza szkołą. Zapraszamy młodzież (uczniów, działaczy społecznych, młodych sportowców, artystów, innowatorów i wolontariuszy), aby wraz z Centrum GovTech stworzyła nowe zasady przyznawania Stypendium.
Potrzebna zmiana
Od początku lat 90-tych XX wieku do dziś Stypendium jest przyznawane jedynie uczniom, którzy osiągają najwyższe wyniki w nauce w swoich szkołach. Jednak obecnie częściej zauważamy, że nie tylko wysoka średnia ocen ma znaczenie. Coraz więcej pracodawców poszukuje kandydatów, którzy czynnie rozwijają swoje pasje, działają w różnorodnych organizacjach i projektach czy tworzą własne inicjatywy.
“Chcemy patrzeć nie tylko na oceny w procesie rekrutacyjnym, ale też na zainteresowania i doświadczenie społeczne - to bardzo wartościowe.” - Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki
Młodzi tworzą zasady
“Nic o Was bez Was. W Centrum GovTech wierzymy w młode pokolenie i dajemy mu głos, aby wspólnie stworzyć przyszłość, nie tylko cyfrową” - Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech
Sam proces zmiany Stypendium Prezesa Rady Ministrów wyróżnia innowacyjne podejście. Tworzony i realizowany jest wspólnie z jego beneficjentami - uczniami – przy użyciu platformy stypendium.
Akcja społeczna rozpocznie się w pod koniec marca i potrwa do połowy czerwca 2021 roku.
W pierwszym etapie odbywają się ogólnopolskie konsultacje, w ramach których zapraszamy młodzież do zaproponowania nowych zasad przyznawania Stypendium. Promując pracę w grupie zachęcamy, aby uczniowie połączyli się w zespoły i wspólnie wymyślili nowe zasady wyróżniania rówieśników, które są według nich ważne i potrzebne. Koncepcje nowego Stypendium opracowane przez zespoły można wysyłać za pomocą raportu na platformie gov.pl/stypendium. Zgłaszanie pomysłów trwa od 30. marca do 1. czerwca 2021 roku.
Konsultacje potrwają dwa miesiące, następnie odbędzie się analiza zgłoszonych koncepcji. Najlepsze pomysły zostaną docenione, a ich autorzy nagrodzeni przez Kancelarie Prezesa Rady Ministrów. Podczas drugiego etapu projektu, od 7. do 18. czerwca 2021, odbędzie się ogólnopolskie głosowanie, w którym każdy będzie mógł oddać głos na wybrany projekt Stypendium. Wyniki głosowania zostaną wzięte pod uwagę przy tworzeniu szczegółowych zasad, trybu i warunków przyznawania Stypendium Prezesa Rady Ministrów.
„To młodzi ludzie wiedzą najlepiej, czego potrzebują. Wsłuchujemy się w ich głos, prowadząc ogólnopolskie Konsultacje Strategii na Rzecz Młodego Pokolenia, chcemy wysłuchać też ich pomysłów na to, jak powinno wyglądać nowe Stypendium Prezesa Rady Ministrów” – mówi Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Piotr Mazurek.
Organizatorem projektu jest Centrum GovTech we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem.
Wszystkie informacje dostępne na stronie stypendium.
oraz na social media Centrum GovTech:
FB: @CentrumGovTech
TT: @GovTechPL
LI: @Centrum GovTech