Akt oskarżenia w sprawie korupcji w Urzędzie Skarbowym
21.05.2021
Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Rejonowego w Gdyni akt oskarżenia w sprawie korupcji w Urzędzie Skarbowym. Aktem oskarżenia objęto łącznie 5 osób w tym byłego już pracownika Urzędu Skarbowego w Gdyni oraz 3 przedsiębiorców z Trójmiasta. Oskarżona została również osoba, która nakłaniała świadka do składania fałszywych zeznań.
Przyjmował korzyści majątkowe
Urzędnikowi skarbowemu zarzucono popełnienie łącznie 12 przestępstw dotyczących przyjmowania korzyści majątkowych znacznej wartości w związku z pełnioną funkcją publiczną w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa, niedopełnienia obowiązków służbowych poprzez zaniechanie podjęcia skutecznych czynności egzekucyjnych, a także udzielania pomocy w wstawianiu nierzetelnych faktur VAT, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz przywłaszczenie mienia.
Przestępstwa te kwalifikowane są z art. 228 § 1,3 i 5 kk, 271 § 1 i 3 kk, 231 § 1 i 2 kk, 284 § 2 kk, a także z przepisów ustawy kodeks karny skarbowy.
Za działanie niezgodne z prawem oskarżony przyjął korzyść majątkową znacznej wartości w postaci pieniędzy w łącznej kwocie ponad 140.000 złotych i 2 samochodów luksusowych marek.
Wręczali pieniądze i samochody
Pozostałym oskarżonym, 3 przedsiębiorcom z Trójmiasta zarzucono wręczenie oskarżonemu urzędnikowi skarbowemu, w zamian za odstąpienie przez niego od wykonywania skutecznych czynności egzekucyjnych, korzyści majątkowej w postaci odpowiednio: pieniędzy w kwocie 125.000 złotych, samochodu marki Porsche Macan o wartości ponad 250.000 złotych oraz samochodu marki BMW o wartości ponad 230.000 złotych,
Przestępstwa te kwalifikowane są z art. 229 § 3 i 4 kk.
Aktem oskarżenia objęto także oskarżoną, która nakłaniała świadka do składania fałszywych zeznań.
Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku
Akt oskarżenia jest wynikiem czynności podejmowanych w prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku przy współudziale Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatura w Gdańsku śledztwie dotyczącym przestępstw gospodarczych i korupcji. W sprawie tej zarzuty usłyszeli także kolejni dwaj przedsiębiorcy w Trójmiasta, którym zrzucono wystawienie fikcyjnych faktur na łączną kwotę 1,3 miliona złotych w celu zaniżenia należności w podatku VAT. W tym zakresie śledztwo jest kontynuowane.
Surowe kary dla podejrzanych
W toku śledztwa wobec 3 podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.