Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest bardzo powszechnie występującym wirusem, który może przenosić się poprzez kontakt skórny lub kontakt seksualny. HPV odpowiedzialny jest za występowanie około 70% wszystkich nowotworów szyjki macicy, a także nowotworów w obrębie szyi i głowy.
Zależnie od tego, jakim typem wirusa ulegnie się zakażeniu, może mieć przebieg bezobjawowy, lub pojawiają się na skórze zmiany, czyli brodawki. Jeżeli dochodzi do zakażenia szyjki macicy wirusem o wysokim potencjale onkogennym, nie daje to żadnych dolegliwości i żadnych objawów przez wiele lat, dopóki wirus pozostaje w formie utajonej. Dopiero kiedy zaczyna się namnażać rozwijać się rak szyjki macicy, mogą się pojawiać takie objawy , jak plamienia miedzy miesiączkami, upławy, a w zaawansowanej chorobie nowotworowej dolegliwości bólowe.
Ryzyko zakażenia wirusem HPV jest mniejsze przy zachowaniu kontaktów seksualnych tylko z jednym partnerem, jak również po zaszczepieniu się przeciwko HPV.
Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronach:
Materiały
https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-ministra-zdrowia-w-sprawie-wlaczenia-do-wykazu-refundowanych-lekow-szczepionki-przeciw-wirusowi-brodawczaka-ludzkiego-hpv-oraz-zmian-w-e-karcie-szczepien