Zasady zdrowego grillowania
Wraz ze zbliżającym się weekendem majowym oraz nadejściem ciepłych dni, nabieramy ochoty na spotkania na świeżym powietrzu i przy tej okazji często przygotowujemy smaczne dania na grillu. Pamiętajmy jednak, że grillowanie nieodpowiednich produktów w nieodpowiedni sposób może szkodzić naszemu zdrowiu. Dowiedz się, jak grillować zdrowo, a jednocześnie smacznie.
Jak grillować?
Do grillowania najlepszy będzie brykiet lub węgiel pochodzący z drzew liściastych i nie zawierający żywicy. Żywica zawarta w drewnie drzew iglastych wydziela rakotwórcze aromaty podczas spalania. Gdy w czasie grillowania potraw zauważysz, że żar przygasa, nie dodawaj do paleniska żadnej podpałki. Ich opary są trujące i przedostałyby się wprost do pieczonej żywności. Podpałki służą jedynie do podpalania.
Grillowanie rozpocznij wówczas, gdy ogień prawie zgaśnie, a żar będzie gorący. Zwróć uwagę, aby produkty w czasie pieczenia nie leżały bezpośrednio na ruszcie, a raczej na tackach, najlepiej stalowych. Nie zaleca się używania produktów aluminiowych do bezpośredniego kontaktu z żywnością, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że aluminium może się przedostawać do jedzenia.
Jak wybrać mięso na grilla?
Najbardziej popularnym daniem z grilla jest kiełbasa. Zwróć uwagę na jej skład i wybieraj jedynie produkty wysokiej jakości z jak najmniejszą zawartością niepotrzebnych i szkodliwych dla zdrowia związków. Staraj się zawsze czytać etykiety.
Na grilla najlepiej wybierz surowe i nieprzetworzone mięso. Zwróć uwagę na określone części mięsa i wybierać te o niskiej zawartości tłuszczu (np. filet z kurczaka, polędwica wieprzowa).
Jakie przyprawić produkty na grilla?
W gotowych mieszankach ziół i przyprawach do marynaty znajduje się już dużo soli. Jeśli używasz takich gotowych mieszanek, nie dosalaj dodatkowo potraw. Mieszankę przypraw na grilla możesz przygotować samodzielnie, korzystając ze świeżych lub suszonych ziół i warzyw. Aby przygotować domową marynatę na grilla wystarczy dowolną kompozycję z ziół połączyć z niewielką ilością wybranego oleju oraz dodatkiem niewielkiej szczypty soli.
Pamiętaj, by nie dodawać musztardy do marynaty. W trakcie podgrzewania ocet zawarty w musztardzie wpływa na wytwarzanie szkodliwych związków alkoholowych.
Jakie warzywa na grilla?
Warto pamiętać, że grillować możemy nie tylko mięso, ale również warzywa czy owoce. Korzystaj z produktów sezonowych, by przyrządzić szaszłyki warzywne, opiekanego bakłażana lub cukinię czy faszerowaną paprykę.
Nie zapominaj także o warzywach na surowo w postaci surówek i sałatek, których nie powinno zabraknąć na stole do każdego posiłku. Mieszanka sałat, pomidory, rzodkiewki czy też ogórki małosolne – to tylko kilka z wielu możliwości.
Pieczywo a grillowanie
W towarzystwie mięsa i warzyw często pojawia się również pieczywo. Zamiast białego chleba czy bułek wybierz pieczywo razowe, które jest bogate w błonnik i zawiera mniej cukrów prostych. Pieczywo możesz również delikatnie zrumienić na grillu i zjeść w formie grzanek.
Źródło:
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/wywiady/71190,zdrowe-grillowanie