Ptasia grypa
10.01.2024
Grypa ptaków to choroba wirusowa, która dotyka w głównej mierze ptaki (zarówno drób jak i ptaki dzikie).
Zakażenia ptaków mogą być wywoływane przez wirusy grypy wysoce zjadliwej oraz wirusy o niskiej zjadliwości.
Obecnie znane są trzy typy wirusów grypy:
- Typ A - atakujący, zarówno ptaki jak i ssaki,
- Typ B - atakujący ssaki (ludzie, ssaki morskie),
- Typ C - atakujący ssaki (ludzi, świnie).
Zakażone ptaki wydalają wirus w dużych ilościach przede wszystkim z:
- kałem,
- wydzieliną z oczu,
- wydzieliną z dróg oddechowych,
- wydychanym powietrzem.
Drogi zakażenia
Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym, ich odchodami czy korzystanie ze wspólnych zbiorników wodnych. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.
Zagrożenie dla ludzi
Jak dotychczas stwierdzono na świecie mniej niż 1000 przypadków zakażenia człowieka wirusami wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1. Jednak ogólnie są to sytuacje bardzo rzadkie i w praktyce ograniczone do ograniczonej grupy osób obsługujących zakażone stada bądź pracujących na fermach, gdzie stwierdzono zakażenie drobiu wirusem HPAI.
Informacje na temat sposobu zgłoszenia podejrzenia ptasiej grypy znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Materiały
Zasady bioasekuracjizasady_bioasekuracji.pdf 4.71MB