W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Poznaj sens recyklingu, szanuj Mamę Ziemię

22.04.2024

Przemyślane gospodarowanie odpadami pozwala nie tylko na oszczędność energii i zasobów środowiska naturalnego, ma też wpływ na obniżenie emisji dwutlenku węgla. Każdy z nas może dać drugie życie odpadom i w ten sposób przyczynić się do ochrony środowiska i klimatu. W Międzynarodowy Dzień Ziemi - 22 kwietnia – przypominamy o korzyściach płynących z recyklingu.

zbieranie śmieci na plaży przez wolontariusza

Recykling ma sens

  • szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100 proc., można je też przetwarzać bez strat w jakości materiału
  • każda wykorzystana ponownie szklana butelka to oszczędność energii potrzebnej do oświetlenia pokoju żarówką przez 4 godziny
  • energia odzyskana z jednej torby plastikowej to 10 minut świecenia 60-watowej żarówki 
  • aby uratować jedno drzewo, wystarczy zebrać 59 kg makulatury
  • z jednej tony folii można zrobić ponownie 55 550 toreb na zakupy

Dzięki ponownemu wykorzystaniu tworzyw, które już istnieją na rynku, zmniejszamy zużycie surowców naturalnych oraz obniżamy emisję substancji szkodliwych. W procesie recyklingu wydziela się znacznie mniej CO2 niż przy wydobyciu materiałów z zasobów naturalnych. Przykładowo, przetworzenie tony aluminium to oszczędność 4 ton boksytu i 700 kilogramów ropy naftowej. W porównaniu do produkcji materiałów z boksytu, poprzez odzysk i recykling aluminium, zużycie energii jest zredukowane o 95 proc., zanieczyszczenie wód zmniejsza się o 97 proc., a emisja CO2 do powietrza zmniejsza się o 95 proc.

Najwięcej odpadów powstaje w gospodarstwach domowych, stąd tak istotna jest ich prawidłowa segregacja. Za każdym razem, kiedy otwieramy szafkę pod zlewem, stajemy przed decyzją: odzyskać czy zmarnować cenne surowce. Jeśli prawidłowo posegregujemy odpady, to surowce, z których są wykonane będą mogły zostać ponownie wykorzystane. Powstaną z nich np. nowa ławka w parku, gazeta, szklana wiata czy rower. W pierwszej kolejności powinniśmy jednak robić wszystko, aby tych odpadów generować jak najmniej, czyli np.: 

  • na zakupach zwracać uwagę na opakowanie produktów, unikać produktów zapakowanych w wiele warstw opakowań, 
  • przemyśleć czy dana rzecz jest nam na pewno potrzebna, 
  • kupując żywność lub dania na wynos korzystać z własnych opakowań, 
  • wykorzystywać ponownie to co już mamy, 
  • unikać produktów jednorazowego użytku. 

O Dniu Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi w 2024 r. odbywa się pod hasłem „Planeta kontra tworzywa sztuczne” („Planet vs. Plastics”)[1]. W tym roku święto ma zwrócić uwagę na ogromne zagrożenie, jakim są plastikowe odpady dla życia na naszej planecie oraz na potrzebę wyeliminowania ich ze środowiska. Zacznijmy więc od zwyczajnych, prostych gestów, jak zwracanie uwagi na to co i jak wyrzucamy, a następnie segregujmy! Bo to ma sens!

Wideo

{"register":{"columns":[]}}