W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Twoja postawa ma znaczenie - 5 indywidualnych działań sprzyjających ochronie klimatu i środowiska

08.01.2024

Jak dbać o środowisko bez wysiłku? Zacznijmy od 5 prostych działań, które sprzyjają ochronie klimatu.

Young hispanic woman holding a plant isolated on blue background smiling cheerful showing number five with fingers.

Każdego dnia z powierzchni naszej planety znikają lasy deszczowe, wycinane pod uprawę rolną i pastwiska dla zwierząt hodowlanych. Paliwa kopalne są już na wyczerpaniu. Zanieczyszczamy wodę, stosując trujące chemikalia do produkcji odzieży. Zaśmiecamy także planetę plastikiem. Morza i oceany są przełowione, a środowisko naturalne ulega systematycznej degradacji. Często też sądzimy, że nasze indywidualne działania nie mają żadnej mocy sprawczej. A to nieprawda! Okazuje się, że nawet małe codzienne wybory mają znaczenie i zrobią różnicę!

1. Segregujmy odpady

Statystyczny Polak wytwarza około 350 kg odpadów rocznie! Ich segregowanie to zatem jeden z kroków w drodze do ochrony środowiska.

Wygospodarujmy w domu trochę miejsca na pojemniki do gromadzenia tworzyw sztucznych i metali, papieru, szkła, odpadów bio i zmieszanych. Segregując odpady, pamiętajmy o tym, aby trzymać się zasad. To szczególnie istotne dla poprawnego recyklingu. Wystarczy jeden zatłuszczony ręcznik papierowy, aby zepsuć całą partię papieru. Do pojemnika na szkło wyrzucajmy tylko słoiki i butelki. Potłuczone talerze, szklanki, kieliszki czy nawet pojemniczki po świeczkach powinny się znaleźć wśród odpadów zmieszanych. Do pojemnika bio nie należy wrzucać resztek mięsa – nawet ugotowanego. Reguł jest wiele i mogą się różnić w zależności od gminy, jednak nie są trudne do przyswojenia. Szczegóły można poznać na stronie kampanii 5-tka za segregację. Jeśli nauczymy się ich raz, segregacja po paru dniach będzie przebiegać dużo sprawniej, aż w końcu odruchowo zaczniemy robić to prawidłowo.

2. Kupujmy odpowiedzialnie

Nadmierny konsumpcjonizm od lat rujnuje środowisko naturalne. Kupujemy bezrefleksyjnie. Można to jednak zmienić. Jak?

Przed pójściem na zakupy zróbmy listę potrzebnych rzeczy i nie ulegajmy licznym promocjom. Kupowanie nadmiarowej ilości żywności, bardzo często oznacza jej marnotrawstwo. Szacuje się, że przeciętna polska rodzina każdego roku wyrzuca jedzenie warte nawet 3 000 zł! Zanim cokolwiek kupimy, zastanówmy się dobrze czy naprawdę tego potrzebujemy. Wybierajmy sezonowe warzywa i owoce. Kupujmy rzeczy używane, wymieniajmy, nadawajmy przedmiotom drugie życie, zamiast wydawać pieniądze na kolejne nowe. Sięgajmy także po produkty marek świadomie zarządzających swoim wpływem na środowisko naturalne. Są one zazwyczaj oznakowane certyfikatami, takimi jak EMAS (organizacje, które wychodzą poza zakres minimalnej zgodności z przepisami i ciągle doskonalą efekty swojej działalności środowiskowej), FSC (świadczy o pozyskaniu drewna bez naruszenia bogactw biologicznych i struktury lasów) czy MSC (oznacza, że ryby pochodzą ze zrównoważonych połowów).

Chcesz kupować odpowiedzialnie? Zajrzyj na stronę: https://naszesmieci.mos.gov.pl/start/kupuje-odpowiedzialnie.

3. Oszczędzajmy wodę

Wody słodkie to niewiele ponad 3% światowych zasobów, czego większość to pokrywa śnieżna Antarktydy i lodowce. Według danych Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie ponad 2,6 miliarda osób na świecie nie ma dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych, a ponad miliard korzysta z wody, która nie nadaje się do picia. Zasoby wody są na wyczerpaniu. Najwyższy czas, aby zacząć ją oszczędzać.

Podczas mycia zębów zakręcajmy kran lub korzystajmy z wody nalanej do kubka. Zamiast kąpieli, bierzmy krótki prysznic. W ten sposób jedna osoba może zaoszczędzić nawet 10 litrów dziennie. Nie wylewajmy wody po płukaniu warzyw lub gotowaniu makaronu. Można ją wykorzystać do obróbki produktów na parze, a wodą po gotowaniu jajek – podlać kwiatki.

Zamiast czyścić samochód z użyciem węża ogrodowego, korzystajmy z myjni, która przetwarza wodę. Uruchamiajmy pralkę lub zmywarkę tylko przy pełnym wsadzie. Włączanie urządzeń, które nie są maksymalnie załadowane, podnosi zużycie wody oraz prądu.

4. Jedzmy więcej roślin

Nasze codzienne wybory żywieniowe wbrew pozorom mają kluczowe znaczenie dla ratowania planety. Łańcuch produkcji mięsa, szczególnie czerwonego, generuje niemal dwa razy więcej dwutlenku węgla niż wytwarzanie takiej samej ilości pokarmu roślinnego. To jednak nie wszystko. Pożywienie zwierząt hodowanych przemysłowo często składa się ze składników, które mogą być również spożywane przez człowieka. Szacuje się, że nawet 30% upraw rolnych na świecie jest przeznaczana na paszę dla zwierząt. Do wyprodukowania zaledwie 2 kilogramów wołowiny potrzeba aż 25 kilogramów zboża i niemal 30 000 litrów wody! Można to zmienić, spożywając mniej produktów odzwierzęcych na korzyść roślinnych. Na początku zamieńmy nawet tylko jeden posiłek mięsny na zbożowo-warzywny lub wprowadźmy roślinne poniedziałki w naszej codziennej rutynie. Prawdopodobnie odczujemy również poprawę samopoczucia, a w dalszej perspektywie także zdrowia.

5. Uświadamiajmy innych

Aktywnych działaczy na rzecz ochrony klimatu i środowiska docenia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W 2021 r. przeprowadzono pierwszą edycję konkursu „Klimatyczny Człowiek Roku”, w którym oceniana była kreatywność, innowacyjność, a także efektywność podejmowanych działań. Wyłoniono i nagrodzono osoby zaangażowane w prospołeczne i edukacyjne działania na rzecz klimatu, ograniczania ich skutków i adaptacji do zmian klimatu. Konkurs skierowany był do osób, które inspirują innych do zmiany trybu życia i bycia bardziej “eko”. Pierwszym krokiem ku zmianom na lepsze mogą być małe działania oraz inicjatywy regularnie podejmowane przez poszczególne osoby. To one, inspirując swoje bliższe i dalsze otoczenie, a także lokalne społeczności, mogą realnie wpływać na nasze codzienne nawyki i zachęcać do zmiany stylu życia, który stanie się bardziej przyjazny środowisku. Film przedstawiający działania laureatów konkursu „Klimatyczny Człowiek Roku” znajduje się tutaj

Młodzi ludzie – to oni są kreatorami i odkrywcami, pełnymi empatii i świeżego spojrzenia na różne sprawy, również te związane z ochroną klimatu i środowiska. Stają się motorem napędowym wielu zmian i przyjmują rolę liderów lokalnej społeczności.

Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i domem. Sukces działań podejmowanych w zakresie ochrony klimatu i środowiska jest uzależniony od tego, ile osób świadomie angażuje się w ratowanie planety. Edukujmy zatem rodzinę, przyjaciół i znajomych. Szerzmy tę wiedzę, bo ekologiczna postawa jest „zaraźliwa”!

  

mkis nfosigw
{"register":{"columns":[]}}