70 lat oliwskiego zoo. Medale i nagrody od wojewody
25.04.2024
Zawodowe życie poświecili zwierzętom, gatunkom zagrożonym wyginięciem, ochronie przyrody i szerzeniu wiedzy o współczesnych ogrodach zoologicznych. Za odpowiedzialność, sumienność, dbanie o środowisko naturalne - pracownicy, obchodzącego 70-lecie Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego zostali uhonorowani Medalami za Długoletnią Służbę, a ogród i jego były, wieloletni dyrektor Michał Targowski nagrodą „Sint Sua Praemia Laudi”. Wyróżnienia wręczyła wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, która również objęła działalność zoo honorowym patronatem.
- Od 70 lat zachwyca i pięknem swoich mieszkańców, i Doliną Leśnego Młyna, na terenie której od 1954 roku funkcjonuje. Jubileusz i odpowiedzialna praca włożona w rozwój ogrodu jest powodem, dla którego Gdański Ogród Zoologiczny i pan dyrektor Michał Targowski, człowiek, któremu to miejsce zawdzięcza bardzo wiele - został uhonorowany przeze mnie medalem Sint Sua Praemia Laudi – powiedziała wojewoda. - Wszystkim Państwu, dyrekcji, lekarzom weterynarii, opiekunom i pracownikom, którzy na co dzień dbacie o dobro i przyszłość podopiecznych, a także zadowolenie i wiedzę zwiedzających, serdecznie, w imieniu mieszkańców województwa pomorskiego, gratuluję i dziękuję. To, jak dziś wygląda ogród zoologiczny to przede wszystkim Państwa zasługa. Uczycie nas Państwo odpowiedzialności, miłości do zwierząt, do przyrody, a także poznawania i rozumienia piękna, jakie ofiarowuje nam natura. I choć przeciwników idei ogrodów zoologicznych jest nadal dużo, nie zmienia to faktu, iż niektóre gatunki zwierząt, gdyby nie zoo, już dawno by wyginęły. Dziękuję za Państwa pracę i życzę kolejnych, pięknych jubileuszy.
Gośćmi uroczystości, w Europejskim Centrum Solidarności, była prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo. Odczytano także list od minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig – Kloski.
„Sint Sua Praemia Laudi” - nagroda wojewodów pomorskich
Przyznawana jest za promowanie i pracę na rzecz regionu. Honoruje osoby i instytucje związane z Pomorzem, których działania odbijają się echem w Polsce i na świecie. Medal został ustanowiony w 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Widniejąca na rewersie medalu łacińska sentencja - Sint Sua Praemia Laudi - pochodzi z „Eneidy” Wergiliusza i oznacza „Niech czyny będą nagrodzone”. Medalem uhonorowano już kilkadziesiąt osób m.in. wybitnych sportowców, artystów, działaczy społecznych i duchownych
70 lat Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego
- jeden z największych ogrodów zoologicznych w Polsce – 126 ha
- oficjalne otwarcie - 1 maja 1954 r. Ogród podlegał Zarządowi Zieleni Miejskiej i zatrudniał 22 osoby
- rozbudowa zoo w czynie społecznym (drogi, wybiegi, basen dla pingwinów, usypanie i umocnienie skarp, posadzenie drzew i krzewów - młodzież szkolna i zakłady pracy z Trójmiasta. Wartość czynów społecznych w latach 1964-1968 wyniosła ponad 4,5 mln zł).
- z końcem roku 1954 w zoo mieszkały 303 zwierzęta (wliczano także np. króliki i konie).
- pierwszym dyrektorem został Michał Massalski, a pierwsze egzotyczne zwierzęta były głównie darem marynarzy
- w roku 1957 w ogrodzie zatrudnionych jest 50 pracowników, a ogród rocznie odwiedza ponad 250 tys. gości
- przełom lat 70/80 – w czynie społecznym powstaje m.in. woliera kondorów wielkich, a także wybiegi dla hipopotamów karłowatych i tapirów, skaliste wybiegi, a także miejsca wypoczynku
- lata 80. zoo zamieszkuje ok 800 przedstawicieli 176 gatunków, w tym: nosorożec biały, niedźwiedzie polarne i himalajskie, uistiti, lemury katta. Ogród rocznie odwiedza ok. 400 tysięcy gości.
- lata 90 - dyrektorem zostaje Michał Targowski, systematycznie powiększa się liczba mieszkańców zoo o pozostające pod ścisłą ochroną gatunki: hipopotamy karłowate, orangutany, pampasowce grzywiaste, oryksy, osły somalijskie, anoa, lutungi jawajskie, mandryle, gerezy, pingwiny przylądkowe.
- w 1993 roku ogród zostaje przyjęty do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów
- w 1997 r. - zoo przystępuje do Międzynarodowego Systemu Rejestracji Gatunków SPECIES 360 (globalny system przekazywania informacji o zwierzętach w kolekcji zoo służy ochronie zagrożonych gatunków) i IZE - Międzynarodowej Organizacji Edukatorów Zoo.
- w latach 90. powstaje nowa małpiarnia dla szympansów i orangutanów
- w latach 90 zoo osiąga sukcesy hodowlane m.in. kondorów wielkich
- w latach 90 w ogrodzie zostaje otwarte „małego zoo” - rocznie odwiedza je 15 tysięcy dzieci
- w 2001 r. powstaje pierwsza część pawilonu ptaszarni i gadziarni ( druga część w 2003 r.) Mieszkańcy: 30 gatunków papug oraz 16 gatunków gadów.
- W 2005 roku otwiera się nowy pawilon małpiarni z całoroczną, nową ekspozycją zwierząt i pawilonów żyraf oraz 2 hektarowy wybieg dla lwów
- w 2008 r. do zoo przyjeżdżają żyrafy -Wiechu z Poznania i Ludek z Pragi
- w 2009 r.– powstaje nowy dom dla kondorów
- w 2013 rok - zoo wzbogaca się o zagrożonego wyginięciem sambara kropkowanego
- w 2014 r. przyjeżdżają lwy - Arco z Lizbony oraz Tschibinda i Berghi. z Francji
- w 2015 r. oliwskie oryksy ruszają do Afryki, do rezerwatu OROA w Czadzie (w 2023 roku oryks szablorogi oficjalnie zmienił status z wymarłego w naturze na zagrożony. To olbrzymi sukces ogrodów zoologicznych)
- Z Drezna i Berlina przyjeżdżają golce i kot pustynny
- W 2016 r. - podczas powodzi z 15 na 16 lipca – pracownicy skutecznie ratują wszystkie zwierzęta
- zimą 2016 r. – powstaje nowy pawilon umożliwiający obserwowanie życia mandryli podczas zimowej pory.
- w 2017 r. – powstaje nowy domek dla antylopowca szablorogiego
- w 2018 r. na świat przyszła Kokosanka, albinotyczny pingwin przylądkowy (w 2024 roku wygrała międzynarodowy konkurs stając się Pingwinem Roku)
- w 2021 r. - remontowany jest pawilon hipopotamów
- w 2023 roku – ogród odwiedziło 600 tys. gości
- w 2022 r. na świat przychodzą gepardy, flamingi różowe, a także koty pustynne
- w 2023 r. - otwarta zostaje nowa restauracja
- w 2024 r. – do zoo trafiają lemury wari czarno-białe i samica żyrafy
- W 2024 r. powstaje LYNX Fundacja Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego (wspieranie rozwoju zoo, pomoc zagrożonym gatunkom w naturalnym środowisku)