W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wojewoda spotkała się z wykonawcami elektrowni jądrowej na Pomorzu

13.09.2024

Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz gościła dziś przedstawicieli firm Westinghouse i Bechtel – głównych wykonawców pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. W spotkaniu uczestniczyli także reprezentanci spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, odpowiadającej m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora, a także marszałek województwa Mieczysław Struk.

kilka osób siedzi przy stole i rozmawia, w tle portret marszałka Piłsudskiego

- My tę inwestycję traktujemy wielpłaszczyznowo. Przede wszystkim jako zabezpieczenie energetyczne i impuls do dalszego rozwoju regionu. A rozwijać się będzie, gdy na uniwersytetach, politechnikach, uczelniach medycznych powstaną kierunki, które będą wspomagać tę inwestycję kształcąc specjalistów – podkreśliła wojewoda.

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse – Bechtel umowę na zaprojektowanie (Engineering Services Contract) pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce podpisały we wrześniu ub.r.. Projekt obejmuje główne komponenty elektrowni – wyspę jądrową, wyspę turbinową, towarzyszące jej instalacje i urządzenia pomocnicze, a także budynki administracyjne i infrastrukturę związaną z bezpieczeństwem obiektu.

Amerykanie podczas wizyty na Pomorzu odwiedzili Choczewo, a dziś podsumowali stan przygotowań do realizacji inwestycji. Oceniono, że prace toczą się zgodnie z harmonogramem i budżetem. Widać postęp w obszarze inżynierii i projektowania, a także przy tworzeniu łańcucha dostaw w Polsce.

PEJ. Rozpoczęcie prac przygotowawczych

Pod koniec sierpnia br. spółka PEJ złożyła do Wojewody Pomorskiego wniosek o pozwolenie na rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy elektrowni (prace geodezyjne, ogrodzenia terenu obszaru prac przygotowawczych). Jednym z niezbędnych działań będzie usunięcie roślinności poprzedzone działaniami minimalizującymi – w tym wykonaniem metaplantacji, montażem budek dla ptaków i nietoperzy. Działania te zostały zaplanowane zgodnie z warunkami określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla elektrowni jądrowej.

Wraz z wnioskiem o pozwolenie na prace przygotowawcze spółka złożyła raport środowiskowy z ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, dotyczący pierwszego etapu planowanych prac przygotowawczych. PEJ spełniły tym samym warunek decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 19 września 2023 r. dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej na terenie gminy Choczewo.  Do czasu rozpoczęcia właściwych prac budowlanych PEJ planują uzyskanie m.in. zezwolenia na budowę (wydaje je Państwowa Agencja Atomistyki) i pozwolenia na budowę (wydaje je Wojewoda Pomorski).

Urząd Morski. Infrastruktura towarzysząca

W sierpniu br. Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na opracowanie wielobranżowego projektu konstrukcji morskiej do rozładunku (MOLF - Marine Off-Loading Facility). To element infrastruktury towarzyszącej budowie elektrowni. MOLF ma być gotowy w 2028 roku. Dzięki niemu największe elementy na budowę elektrowni zostaną przetransportowane drogą morską. Dotyczy to przede wszystkim ładunków ponadnormatywnych, takich jak zbiornik reaktora, wytwornica pary i inne elementy modułowe oraz wyposażenia elektrowni jądrowej. Ponadto MOLF będzie stałym pomostem umożliwiającym swobodny ruch rumowiska oraz będzie umożliwiał cumowanie jednostek pływających o głębokości zanurzenia nie mniejszej niż 5 m.

Elektrownia jądrowa Lubiatowo–Kopalino ma powstać w technologii AP1000 i składać się z trzech bloków. Zgodnie z harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 roku, a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 roku.

 

{"register":{"columns":[]}}