W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Gdynia. 106. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej RP

28.11.2024

Marynarka Wojenna świętuje 106. rocznicę powołania do życia. Z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ministra Obrony Narodowej i wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamasza, a także Wojewody Pomorskiej Beaty Rutkiewicz w Gdyni odbyły się rocznicowe uroczystości.

Kobieta (wojewoda pomorska) stoi na pokładzie okrętu ORP Błyskawica i przemawia. Za nią stoi prezydent RP i minister obrony

- Pomorze zawsze wyznaczało trendy, było narodową dumą i miejscem skąd czerpano wzorce i energię. Zawsze było w awangardzie, gdy budowaliśmy wysiłkiem wielu pokoleń Polaków miasto z morza i marzeń – Gdynię, gdy wznosiliśmy port, gdy zmagając się z nierównościami społecznymi i ekonomicznymi tworzyliśmy młodą Rzeczpospolitą, gdy otwieraliśmy nasz kraj na świat, i wreszcie realizując dekret Marszałka Józefa Piłsudskiego powołaliśmy do życia Marynarkę Wojenną. Dla nas, ludzi morza, Marynarka Wojenna z jej wyjątkowymi tradycjami zawsze była i nadal jest ważną częścią naszej historii. Przez lata przedstawiciele tej formacji udowadniali, że troska o bezpieczeństwo regionu, o polskie morze, o wspólnotę to nie były i nie są puste słowa – powiedziała wojewoda podczas uroczystości na pokładzie ORP Błyskawica, okręcie muzeum.

Historia MW
Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła Nowotnego, szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych" - z  dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

Marynarka Wojenna została odtworzona już 17 dni po odzyskaniu niepodległości. Jeszcze półtora roku Polska czekała na uzyskanie formalnego dostępu do morza. Rozwój floty przerwał wybuch II wojny światowej. MW uczestniczyła w wojnie obronnej, a następnie przeniosła i odbudowała swoje struktury w Wielkiej Brytanii i uczestniczyła w działaniach bojowych. Polskie okręty walczyły od pierwszego do ostatniego dnia wojny, wnosząc znaczny wkład w ostateczne zwycięstwo. Podczas II wojny światowej polskie okręty przepłynęły łącznie milion dwieście tysięcy mil morskich, eskortowały 787 konwojów, przeprowadziły 1162 patrole i operacje bojowe, zniszczyły 45 jednostek nieprzyjaciela i 20 samolotów. Zginęło 450 marynarzy. Od marca 1999 roku, kiedy Polska weszła w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego, polskie okręty obecne były we wszystkich manewrach NATO na Bałtyku, a także uczestniczyły w istotnych operacjach w Cieśninach Bałtyckich, na Morzu Północnym, Norweskim, na Oceanie Atlantyckim, w operacjach antyterrorystycznych na Morzu Śródziemnym oraz w misji irackiej na Zatoce Perskiej (2002 – 2003). Od 2002 roku polska Marynarka Wojenna jest na stałe obecna w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO. Marynarka Wojenna (żródło - www.wojsko-polskie.pl )

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}