"Pierwszy dzienny opiekun w gminie". Spotkanie wojewody z samorządami
02.08.2024
To nowy program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowany do tych samorządów, na terenie których nie ma instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech. Te białe plamy w Pomorskiem dotyczą 39 gmin. O szczegółach z przedstawicielami samorządów rozmawiała dziś wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. Spotkała się także z dziennikarzami. - Ten program to konkretna pomoc i odpowiedź na lokalne potrzeby samorządów. Umożliwi rodzicom małych dzieci łączenie życia rodzinnego i aktywności zawodowej – podkreśliła.
Nabór wniosków trwa do końca sierpnia br.
Kim jest dzienny opiekun?
To osoba o odpowiednim wykształceniu, np. pedagogicznym, która podejmuje się samodzielnej opieki nad małymi dziećmi. Taka osoba może mieć pod opieką od pięciorga do ośmiorga dzieci. Ten rodzaj opieki jest zbliżony do rodzinnej, domowej opieki nad dziećmi. Zwłaszcza w małych miejscowościach i we wsiach, gdzie małych dzieci nie rodzi się tak wiele, ta forma może sprawdzić się lepiej niż droższy w budowie żłobek.
Finansowanie
W ramach programu „Pierwszy dzienny opiekun w gminie” dostępne jest finansowanie w dwóch filarach. Pierwszy filar pozwala na uzyskanie 300 tys. zł jednorazowej dotacji na dostosowanie obiektu lub obiektów, w których będzie sprawowana opieka nad dziećmi. To może być np. mieszkanie, ale musi ono zostać dostosowane do potrzeb małych dzieci tak, by stworzyć przestrzeń dla dziennego opiekuna.
Drugi filar programu to dofinansowanie opieki dziennego opiekuna wynoszące do 8 tysięcy złotych brutto na funkcjonowanie jednego opiekuna miesięcznie. Dzięki tym dwóm filarom programu gmina będzie mogła najpierw stworzyć, a potem zapewnić funkcjonowanie nowego miejsca opieki nad dziećmi.
Szczegóły programu, lista gmin, które mogą ubiegać się o dofinansowanie, wzór wniosku, oświadczenie etc. - tutaj