Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Wojewoda: Dzięki ich ofiarności, dziś posiadamy niepodważalne prawo do istnienia
01.09.2024
- Spotykamy się tu, na placu Obrońców Poczty Polskiej, gdzie 85 lat temu, 1 września 1939 roku, niespełna sześćdziesięciu pocztowców uzbrojonych w kilka karabinów i granaty broniło gmachu Poczty Polskiej. Bezkompromisowi, odważni, mieli utrzymać placówkę 6 godzin. Bronili ponad 14. Tak jak chłopcy z Westerplatte, którzy mieli bronić półwyspu przez 12 godzin, a nie oddali tego skrawka Polski przez 7 dni. Dzięki ich ofiarności, dziś żyjemy w wolnym kraju i posiadamy niepodważalne prawo do istnienia – przypomniała wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz podczas uroczystości poświęconej pamięci Obrońców Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.
Uroczystość poprowadzili uczniowie Zespołu Szkół Morskich i Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku, noszących imiona bohaterskich pocztowców i obrońców Westerplatte. W ten sposób zainaugurowali także nowy rok szkolny.
W Pomorskiem naukę rozpoczyna ok. 350 tysięcy uczniów.
- Drodzy uczniowie życzę, by ten nowy rok szkolny był dla was pasmem sukcesów, byście zawsze znajdowali słuszne odpowiedzi i rozwiązania. Miejcie odwagę myśleć samodzielnie i umieć wyzwalać się z despotii narzuconych prawd i opinii – zaznaczyła wojewoda.
Podziękowała także nauczycielom. - Za to, że wskazujecie młodym ludziom ścieżki prowadzące do zrozumienia współczesnego świata, że kształtujecie ich umiejętności i pomagacie w przełamywaniu wszelkich barier.
Organizatorem uroczystości była prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.