Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku
25.03.2024
25 marca to dla wolnych Białorusinów święto narodowe. Dzień Wolności upamiętnia powstanie w 1918 roku Białoruskiej Republiki Ludowej (BRL), pierwszego niepodległego państwa posiadającego w nazwie „Białoruska”.
Po sfałszowaniu przez Aleksandra Łukaszenkę wyborów i po stłumieniu protestów społecznych w 2020 roku, wielu Białorusinów wybrało życie na obczyźnie. Część z nich w Gdańsku, bo jak mówią w tym mieście czują się wolni.
Obchody święta białoruskich demokratów odbywają się pod hasłem “Solidarni z Białorusią”. W niedzielę przez Gdańsk przeszedł Marsz wolności przeciw represjom w Białorusi, a w ECS odbyła się debata, koncert, kiermasz i spotkania białoruskich przedsiębiorców z Trójmiasta. Na dziś zaplanowano dyskusję "Polacy i Białorusini. Wspólna walka o niepodległość".
Przypomnijmy, że Na Cmentarzu Garnizonowym spoczywa Łukasz Dziekuć-Malej, jeden z czołowych postaci białoruskiego odrodzenia narodowego na początku XX wieku. Malej jako pierwszy przełożył Biblię na język białoruski. Do Gdańska trafił po wojnie, zmarł w 1955 roku. Na Cmentarzu Garnizonowym pochowana jest też jego żona i syn. W Gdańsku znajduje się również grób Koźmy Czuryły - emigracyjnego białoruskiego malarza i grafika, zmarłego w 1951 roku.
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl