W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu. Kolejne posiedzenie zespołu

30.09.2024

Kolejne posiedzenie, powołanego przez wojewodę pomorską Beatę Rutkiewicz, Zespołu ds.koordynacji inwestycji związanych z budową elektrowni jądrowej na terenie województwa pomorskiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz morskich farm wiatrowych - poświęcono planowaniu inwestycji w tym towarzyszących, a także uwagom wnoszonym przez samorządy.

Kilka osób siedzi przy dużym stole i rozmawia. w tle popiersie marszałka Piłsudskiego, obok polskie i unijne flagi

Przypomnijmy, że jego w skład wchodzą  m.in. Maciej Bando - pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, przedstawiciele ministerstw infrastruktury, rozwoju i technologii, nadzoru budowlanego, spółki PEJ, dróg krajowych, kolei, urzędu morskiego, ochrony środowiska, Wód Polskich i urzędu wojewódzkiego.

Zespół, który ma za zadanie analizowanie i rozwiązywanie problemów pojawiających się w związku z budową, koordynowanie działania podmiotów zaangażowanych w realizację inwestycji i przedstawianie propozycji wspólnych działań  - został decyzją wojewody poszerzony o przedstawicieli kolejnych samorządów, lasów państwowych, przedsiębiorców i reprezentantów uczelni ( zarządzenie WP – tutaj)

Spotkanie odbyło się w sali im. J. Piłsudskiego PUW w Gdańsku.

Aktualnie, na terenie przeznaczonym pod budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino prowadzone są prace geologiczne. Potrwają do końca roku i obejmą ok. 30 hektarów. W ich ramach wykonanych zostanie ok. 220 punktów badawczych o głębokości od 20 do 210 m. Wyniki zostaną wykorzystane do zaprojektowania obiektu oraz przygotowania raportu lokalizacyjnego. (podstawa do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez PAA).

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse – Bechtel umowę na zaprojektowanie elektrowni podpisały we wrześniu ub.r.. Projekt obejmuje główne komponenty elektrowni – wyspę jądrową, wyspę turbinową, towarzyszące jej instalacje i urządzenia pomocnicze, a także budynki administracyjne i infrastrukturę związaną z bezpieczeństwem obiektu.

Z kolei w sierpniu br. Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na opracowanie wielobranżowego projektu konstrukcji morskiej do rozładunku (MOLF - Marine Off-Loading Facility). To element infrastruktury towarzyszącej budowie elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino. MOLF ma być gotowy w 2028 roku.

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}