W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Jak powstaje Alert RCB

21.05.2024

Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, mogą otrzymać na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. W związku z licznymi pytaniami, przypominamy - jak powstaje Alert RCB, kto uruchamia procedurę i decyduje o uruchomieniu wysyłki alertu.

czerwona tablica na niej napis RCB Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

 

Uruchamianie Alertu RCB

  • Alert RCB powstaje na podstawie informacji otrzymywanych z ministerstw, służb, urzędów i instytucji centralnych oraz wojewódzkich
  • Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego może uruchomić procedurę Alertu RCB składając  do dyżurnego Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wypełniony wniosek o wysyłkę Alertu RCB (wniosek podpisany przez wojewodę lub dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego z upoważnienia wojewody)
  • instytucje zarządzania kryzysowego szczebla powiatowego (Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego i Miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego Miast na prawach powiatu) również mogą zwracać się z wnioskiem do WCZK o uruchomienie Alertu w związku z nadzwyczajnym zagrożeniem na terenie danego powiatu
  • Ostateczną decyzję o uruchomieniu wysyłki Alertu RCB na wniosek, podejmuje Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Katalog zagrożeń skutkujących uruchomienie Alertu to zagrożenia: hydrologiczne, meteorologiczne, awarie przemysłowe i pożary, zamach terrorystyczny, epidemia i zagrożenia dla Polaków za granicą.

Więcej informacji – tutaj

 

{"register":{"columns":[]}}