Podsumowanie konferencji - opieka wytchnieniowa
9 października odbyła się konferencja pt. "Opieka wytchnieniowa jako forma wsparcia opiekunów rodzinnych – realia i wyzwania", zorganizowana przez Centrum Opieki Wytchnieniowej działające przy Fundacji Hospicyjnej.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządów, kierownicy Ośrodków Pomocy Społecznej, reprezentanci organizacji pozarządowych, a także uczestnicy połączeni zdalnie.
Głos podczas konferencji zabrali m.in.: Beata Rutkiewicz, Wojewoda Pomorska, Adam Zawisny, doradca w ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Wirpszo, wiceprezes Fundacji Hospicyjnej, Anita Richert-Kaźmierska, pełnomocnik wojewody ds. rodziny, polityki społecznej i senioralnej oraz dr Anna Janowicz.
Podsumowanie:
Opieka wytchnieniowa to forma wsparcia skierowana do rodzin opiekujących się osobami niesamodzielnymi z powodu choroby lub niepełnosprawności. Jej celem jest czasowe odciążenie opiekunów rodzinnych, którzy pełnią tę rolę długoterminowo, dając im możliwość odpoczynku. Odbiorcami tej usługi są zarówno opiekunowie, jak i osoby wymagające stałej opieki.
Formy opieki wytchnieniowej obejmują:
- opiekę dzienną lub całodobową w miejscu zamieszkania,
- stacjonarną opiekę dzienną w placówkach,
- stacjonarną całodobową opiekę specjalistyczną,
- doraźną lub kryzysową opiekę całodobową,
- turnusy i turystykę wytchnieniową.
Program finansowany jest m.in. z Funduszu Solidarnościowego, który wspiera jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe. Mimo rożnych działań, dostęp do opieki wytchnieniowej bywa nierówny – niektóre gminy województwa pomorskiego nie wnioskowały o środki na realizację programu.
Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz w maju br. powołała zespół ds. Standaryzacji usługi opieki wytchnieniowej, który pracuję nad opracowaniem standardów m.in. ułatwiających lepszy dostęp do programu.
Doraźne rekomendacje do BON
- Finansowanie i wysokość środków z Funduszu Solidarnościowego przeznaczonych na realizację zadania
- Maksymalna wysokość dofinansowania dla danego wnioskodawcy
- Terminy składania wniosków, rozstrzygnięć i podpisywania umów
- Adresaci Programu
- Zakres przedmiotowy i kwalifikowalność kosztów w Programie
- Infrastrukturalne i kadrowe uwarunkowania realizacji usługi opieki wytchnieniowej
- Rejestr podmiotów realizujących opiekę wytchnieniową(w szczególności całodobową)
Opieka wytchnieniowa nie zastępuje innych usług społecznych: usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze, opieka 75+, asystent osoby z niepełnosprawnością itp. Jest wobec nich komplementarna –uzupełnia katalog usług społecznych (poza systemem pomocy społecznej).
Wyzwania, z jakimi mierzą się opiekunowie rodzinni, to między innymi:
- zmniejszający się potencjał opiekuńczy rodzin (mniej dzieci, starzejące się społeczeństwo),
- obciążenie psychiczne i fizyczne,
- zmniejszenie czasu wolnego oraz relacji społecznych,
- syndrom wypalenia opiekuna, prowadzący do problemów zdrowotnych.
Zaledwie 21,5% opiekunów korzysta z formalnej pomocy, co podkreśla potrzebę większego wsparcia, w tym edukacji oraz pomocy psychologicznej. Opieka wytchnieniowa odgrywa tu kluczową rolę, oferując „urlop” od codziennych obowiązków.
W ramach Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030 zaplanowano systemowe wdrażanie opieki wytchnieniowej. Opieka wytchnieniowa powinna być realizowana zgodnie z zasadami deinstytucjonalizacji i przeciwdziałać uzyskiwaniu w praktyce cech instytucjonalnych.
W kontekście Konwencji ONZ podkreślono, że osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do godnych warunków życia i dostępu do opieki wytchnieniowej. Poszerzone wsparcie wytchnieniowe obejmuje również wsparcie psychologiczno-terapeutyczne i prawne dla rodzin.
Na poziomie prawnym, rekomenduje się rozszerzenie zakresu ustawy „Za życiem”, wprowadzając nowe formy wsparcia wytchnieniowego do systemu prawnego.
W załączeniu dostępne są prezentacje towarzyszące wystąpieniom prelegentów.
Materiały
Opieka wytchnieniowa jako istotne wsparcie opiekunówOpieka_wytchnieniowa_jako_istotne_wsparcie_opiekunów.pdf 0.48MB Opieka wytchnieniowa w kontekście deinstytucjonalizacji usług
Opieka_Wytchnieniowa_w_kontekście_deinstytucjonalizacji_usług.pdf 1.30MB Rola opiekuna rodzinnego
Rola_opiekuna_rodzinnego.pdf 1.86MB Wytchnienie dla opiekunów - refleksja z praktyki
Wytchnienie_dla_opiekunów_-_refleksja_z_praktyki.pdf 1.55MB