MEN. Rozmowy o edukacji kaszubskiej
O finansowaniu nauki języka kaszubskiego, kwalifikacjach nauczycieli i obcokrajowcach, którzy chcą uczyć się kaszubskiego - z ministrą edukacji Barbarą Nowacką rozmawiała pełnomocniczka wojewody pomorskiej ds. mniejszości narodowych i etnicznych Karolina Keler.
Pieniądze na naukę języka kaszubskiego przekazywane są samorządom w ogólnej puli subwencji oświatowej. Jak podkreśla pełnomocniczka wojewody – trzeba wypracować nowy model przekazywania dotacji przez samorządy dla szkół. Taki, który umożliwi efektywniejsze wykorzystanie tych środków (podwyższanie kwalifikacji nauczycieli, zakup podręczników, pomocy dydaktycznych, dostosowanie sal lekcyjnych, organizacja wycieczek). Ustalono, że potrzebne jest wypracowanie Modelu Dobrych Praktyk. Wskazówki pomogą samorządom, na terenie których już naucza się kaszubskiego, i tym które planują wprowadzić kaszubski do szkół. Rozwiązania zawarte w MDP będą rekomendowane przez MEN. Zapowiedziano także opracowanie nowej podstawy programowej języka kaszubskiego. Miałaby wejść w życie za 2 lata.
Dyskutowano również o trudnościach w zdobywaniu przez nauczycieli kwalifikacji do nauczania języka kaszubskiego (powodują luki kadrowe w pomorskich szkołach). Planuje się m.in. objęcie nowelizacją przepisów dotyczących kwalifikacji nauczycielskich - studentów dwóch roczników (2019 i 2020 r.) etnofilologii kaszubskiej.
Poruszono także kwestię obcokrajowców, którzy deklarują chęć uczestnictwa swoich dzieci w zajęciach języka kaszubskiego. Zgodnie z ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, zajęcia języka kaszubskiego w szkołach przeznaczone są dla uczniów z polskim obywatelstwem. Ustalono, że wypracowane zostaną rozwiązanie prawne, dzięki którym uczniowie obcokrajowcy mogliby uczestniczyć w kaszubskiej edukacji z możliwością otrzymywania ocen z tego języka.
Spotkanie z udziałem przedstawicieli kilku departamentów MEN, odbyło się w siedzibie ministerstwa.
fot. kaszubi.pl