W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Westerplatte. 85. rocznica rozpoczęcia II wojny światowej

01.09.2024

„ O świcie spada na nas lawina ognia i żelaza”– zapisał kpt. Franciszek Dąbrowski, zastępca komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Dziś, o godzinie 4.45, w 85. rocznicę ataku niemieckiego pancernika Schleswig Holstein na Westerplatte, wybrzmiały syreny i salowy armatnie. Rozpoczęły się rocznicowe uroczystości. 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa - kataklizm, który odebrał życie milionom ludzi, zniszczył kraje, zmienił mapy.

Oświetlony pomnik Obrońców Westerplatte

Premier Donald Tusk: "Nigdy więcej samotności
Premier podkreślił, że dziś konflikt wojenny nie jest abstrakcją. - Ta wojna znowu przychodzi od wschodu. Więc, dzisiaj nie powiemy "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć: "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji temu, czy innym sąsiadom - przekonywał szef rządu.

- Pamiętam, jak tysiące gdańszczan witało wracającego bohatera w trumnie majora Sucharskiego. Pamiętam, że jako dziecko przeczytałem w szkole po raz pierwszy listę członków załogi Westerplatte i odnajdywałem tam nazwiska kaszubskie, choćby Jana Tuska, Kaszebe z powiatu kartuskiego – mówił premier. - Nie chodzi jednak dzisiaj tylko o wzruszenie. Cześć bohaterom to także trwały fundament naszego bezpieczeństwa. Budujemy dzisiaj najnowocześniejszą armię w Europie. Polska inwestuje z niezwykłym wysiłkiem i poświęceniem swoją siłę obronną. Zaczyna to dostrzegać cały świat, cała Europa. My po tym tragicznym doświadczeniu, także tu na Westerplatte, wiemy że nie będziemy bezpieczni, jeśli nie wypełnimy tych dwóch wielkich potrzeb. Tą pierwszą potrzebą jest patriotyzm, gotowość poświęcenia dla ojczyzny i bohaterstwo w razie potrzeby, ale drugim czynnikiem jest też nowoczesna, silna dobrze zorganizowana armia.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia: „I zaczynał się dla nich koszmar wojny”   
- Wiele jest dzisiaj mowy i słusznie o tych, którzy z bronią w ręku jako polskie wojsko, tak jak tutaj na Westerplatte pod dowództwem majora Sucharskiego, kapitana Dąbrowskiego walczyli z niemieckim najeźdźcą – zaznaczył marszałek. - Ale jako przedstawiciel Sejmu, parlamentu wybieranego przez ludzi przez całość społeczeństwa, chcę powiedzieć o tych, o których wciąż powinniśmy również w takich momentach pamiętać: o ludności cywilnej, o Polkach i Polakach, którzy budzili się w ten wrześniowy piątek 85 lat temu ze łzami w oczach, ze smutkiem ze słowami "a jednak". I zaczynał się dla nich trwający ponad 2000 dni koszmar wojny, okupacji, tęsknoty za wolnością – przypomniał Szymon Hołownia.

Z kolei wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak Kamysz nawiązał do postaci pułkownika Wincentego Sobocińskiego, szefa Wydziału V Wojskowego Komisariatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, który uprzedził mjr. Sucharskiego, iż w każdej chwili można się spodziewać ataku Niemców, a polscy żołnierze nie mogą liczyć na wsparcie. Miał wówczas powiedzieć "nie dajcie się zaskoczyć" .

 - Wczoraj pułkownik Sobociński po latach tułaczki którą zakończył w Argentynie dotarł znów na Westerplatte. Dotarł z tym samym przesłaniem do nas dziś tu i na całym świecie: "Nie dajcie się zaskoczyć". Polska nie może być bezsilna i bezbronna. Polska musi być mocna i zjednoczona. Tylko wtedy nie da się zaskoczyć. Nie będzie bezpiecznej Polski, gdy chimery i emocje dnia codziennego będą brały górę nad racją stanu - apelował szef MON.

W obchodach uczestniczyli także m.in, Jacek Siewiera, szef BBN (odczytał list od Prezydenta RP ), ministrowie rządu RP, Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska, metropolita gdański ks. abp. Tadeusz Wojda, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przedstawiciele wojska, służb mundurowych, parlamentarzyści, harcerze oraz mieszkańcy. Uroczystości zorganizowało Miasto Gdańsk we współpracy Ministerstwem Obrony Narodowej.

1 września 1939 roku
O świcie niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oddał bez ostrzeżenia strzały w kierunku polskiej składnicy tranzytowej na Westerplatte. Stacjonująca tam załoga dowodzona przez mjr. Henryka Sucharskiego przez siedem dni broniła się przed atakami. Postawa obrońców Westerplatte pozostaje symbolem odwagi i patriotyzmu.
Obrona Westerplatte - kliknij

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}