Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej
07.01.2025
Z początkiem roku weszła w życie Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, jedno z ważniejszych rozwiązań legislacyjnych ostatnich lat. Działa już strona poświęcona tym zagadnieniom.
Zasadniczym celem, przygotowywanej przez MSWiA, ustawy jest wypełnienie społecznego zapotrzebowania na poczucie bezpieczeństwa. Przepisy powstały we współpracy organów administracji rządowej, środowisk samorządowych, akademickich i organizacji pozarządowych.
Rewolucyjna filozofia tej ustawy polega właśnie na bezprecedensowo partnerskim podejściu do myślenia o bezpieczeństwie, za które ma odpowiadać nie tylko państwo, ale my wszyscy: obywatele, organizacje pozarządowe, firmy i przedsiębiorstwa oraz samorządy wszystkich szczebli.
Ustawa szczegółowo określa podmioty wykonujące te zadania oraz siły i środki przeznaczone do ich realizacji. Konstrukcja systemu ochrony ludności została oparta na istniejących strukturach tak, aby optymalnie wykorzystać te zasoby. Mowa tu o Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Strażach Pożarnych, strukturach zarządzania kryzysowego, systemie powiadamiania ratunkowego, Państwowym Ratownictwie Medycznym, podmiotach leczniczych oraz licznych organizacjach pozarządowych. Ale najważniejszym elementem tego precyzyjnie zaplanowanego systemu będzie OBYWATEL. Ma on mieć odpowiednią świadomość zagrożeń. Musi wiedzieć, jak działać w przypadku zagrożenia i znać swoją odpowiedzialność oraz potrafić chronić siebie i najbliższych.
Więcej na stronie www.gov.pl/web/obrona-cywilna