W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Spotkanie z przewodniczącym amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej

12.06.2024

Christopher T. Hanson, przewodniczący amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej był dziś gościem wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz. Rozmawiano o szeroko rozumianej współpracy z władzami państwowymi i samorządami oraz kwestiach związanych z bezpieczeństwem jądrowym.

kobieta (wojewoda pomorska) wita się z mężczyzną (przewodniczącym amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego ) w tle flagi polska i unijna

W spotkaniu, w sali im. J. Piłsudskiego PUW w Gdańsku, uczestniczył również wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

Nuclear Regulatory Commission - powołana w 1974 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych, ma za zadanie zapewnienie bezpiecznego użytkowania materiałów radioaktywnych i promieniowania jonizującego. Obejmuje to m.in. nadzór nad elektrowniami jądrowymi oraz aparaturą rentgenowską. Komisja opracowuje regulacje, a także nadzoruje i licencjonuje działalność w tych obszarach.

Przypomnijmy, że spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse – Bechtel umowę na zaprojektowanie (Engineering Services Contract) pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce podpisały we wrześniu ub.r.. Projekt obejmuje główne komponenty elektrowni – wyspę jądrową, wyspę turbinową, towarzyszące jej instalacje i urządzenia pomocnicze, a także budynki administracyjne i infrastrukturę związaną z bezpieczeństwem obiektu.

Bechter rozpoczął już pogłębione badania geologiczne.. Prace, które potrwają do końca roku, obejmą ok. 30 hektarów w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”. W ich ramach wykonanych zostanie ok. 220 punktów badawczych o głębokości od 20 do 210 m. Wyniki zostaną wykorzystane do zaprojektowania obiektu oraz przygotowania raportu lokalizacyjnego. (będącego podstawą do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez PAA).

 Fot. Jacek Sowa / Biuro Prasowe UMWP

 

{"register":{"columns":[]}}