W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ostatnie pożegnanie śp. Jana Kowalczysa ps. „Śmiały"

03.02.2024

Śp. Jan Kowalczys ps. „Śmiały", żołnierz Armii Krajowej na Wileńszczyźnie spoczął na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

starszy człowiek, żołnierz w mundurze trzyma kwiaty i salutuje

W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, przyjaciele, przedstawiciele wojewody pomorskiej, władz miasta, organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy Gdańska. „Śmiały" został pochowany przy asyście honorowej Marynarki Wojennej RP.

Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował śp. Jana Kowalczysa Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie rodzinie Zmarłego, podczas mszy w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, przekazał Krystian Kłos, szef Biura Wojewody.

Jan Kowalczys (1927 – 2024)
Urodził się w 1927 r. we wsi Rakliszki (teren dzisiejszej Białorusi). W wieku 16 lat wstąpił do Armii Krajowej na Nowogródczyźnie. Od kwietnia 1944 r. walczył w 5. batalionie 77. Pułku Piechoty AK, gdzie pełnił funkcję gońca. W sierpniu 1944 r. aresztowany przez NKWD. Stalinowski sąd skazał go na dziesięć lat pozbawienia wolności i pięciu lat pozbawienia praw publicznych. Po wypuszczeniu z łagru został przymusowo uznany za obywatela ZSRS i karnie osiedlony w Norylsku. Mieszkał tam, a na zesłaniu wziął ślub z Olgą - Polką. Wrócił do Polski, do Gdańska, w roku 1957, z żoną i trójką małych dzieci, urodzonych w ZSRS. Rozpoczął pracę na kolei jako maszynista. W PKP obsługiwał najpierw parowozy, następnie lokomotywy spalinowe i lokomotywy elektryczne. Na emeryturę przeszedł w 1987 r.
W 1948 r. Jan Kowalczys został wyróżniony przez Rząd RP w Londynie Medalem Wojska.
W 2020r. otrzymał rangę kapitana Wojska Polskiego. Zmarł 24 stycznia w wieku 96 lat.
Odznaczony (2021 r.) przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

(mat. – IPN o. Gdańsk, fot: Agnieszka Stawrosiejko/ Muzeum II Wojny Światowej)

 

{"register":{"columns":[]}}