Elektrownia jądrowa. Decyzja środowiskowa dla drogi wydana
03.01.2025
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję środowiskową dla drogi krajowej do elektrowni jądrowej „Lubiatowo-Kopalino” na odcinku od Lubiatowa do drogi wojewódzkiej nr 213.
Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - dla trasy od DW 213 do węzła Łęczyce na S6 wciąż trwa procedura uzyskiwania decyzji środowiskowej (DŚU). To kolejny krok do realizacji tej inwestycji.
Droga projektowana jest po nowym śladzie i będzie łączyć aktualnie budowaną S6 z elektrownią. Dla obu odcinków jednojezdniowej drogi o przekroju 1x2 w klasie GP (główna ruchu przyspieszonego) opracowane zostały dwa warianty przebiegu trasy o takim samym stopniu szczegółowości. We wnioskach o uzyskanie DŚU wskazano jako preferowany wariant 2, w którym trasa omija Choczewko i biegnie bliżej miejscowości Kurowo.
Wyłonienie wykonawców
Kolejnym etapem prac, po uzyskaniu DŚU, będzie wyłonienie wykonawców robót w systemie Projektuj i buduj dla każdego z zadań. Wykonawcy będą odpowiedzialni za opracowanie projektu budowlanego wraz z materiałami niezbędnymi do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz innych niezbędnych opracowań. Po uzyskaniu decyzji ZRID, wydanej przez Wojewodę Pomorskiego, rozpoczną się prace budowlane.
Droga krajowa do elektrowni jądrowej
W sierpniu 2024 r. ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie i budowę drogi krajowej do pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej „Lubiatowo-Kopalino”, zlokalizowanej w gminie Choczewo. Inwestycję podzielono na dwa zadania: od Lubiatowa do drogi wojewódzkiej nr 213 (ok. 11 km) oraz od DW213 do węzła Łęczyce na S6 (ok. 15 km). Dodatkowo w ramach obecnie powstającej S6 Leśnice - Bożepole Wielkie, wykonany zostanie łącznik między drogą powiatową w Łęczycach, a drogą ekspresową S6, który skomunikuje nową drogę krajową z węzłem Łęczyce.
Budowa drogi krajowej do elektrowni jądrowej to ważna inwestycja nie tylko z perspektywy strategicznej, ale również z punktu widzenia mieszkańców tamtejszych terenów. Nowa trasa zwiększy przepustowość układu komunikacyjnego, odciąży sieć dróg lokalnych, a dodatkowo skróci czas przejazdu między Trójmiastem i nadmorskimi miejscowościami w gminie Choczewo. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo i komfort podróżnych. Będzie miała również kluczowe znaczenie w sezonie turystycznym, stanowiąc alternatywę dojazdu nad Bałtyk.
Ponadto nowa droga poprawi także bezpieczeństwo wszystkich użytkowników oraz zmniejszy negatywne oddziaływanie transportu na otoczenie, w tym na warunki życia lokalnej społeczności (m.in. obniżenie poziomu hałasu, drgań oraz ilości zanieczyszczeń emitowanych przez transport). Dodatkowo nawierzchnia będzie dostosowana do ruchu pojazdów o nacisku 11,5 t na oś.
Strategiczne znaczenie
Budowa drogi krajowej do elektrowni jądrowej została ujęta w uchwale Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program wspierania inwestycji infrastrukturalnych w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej, w tym elektrowni jądrowej, w województwie pomorskim”. Więcej na stronie projektu: www.lubiatowo-S6.pl
Źródło: www.gov.pl/web/gddkia-gdansk