Malbork, Szymankowo, Tczew. Uroczystości pod pomnikami bohaterskich celników i kolejarzy
01.09.2024
- Dzięki takim jak oni przetrwał system wartości, a Polacy mogli zacząć żyć od nowa. Zbyt często zapominamy, że bez tych bohaterów, nie byłoby naszego Czerwca, Sierpnia, Grudnia, nie byłoby przełomów historii i zwycięskiej walki o demokrację. Dlatego pochylamy głowy i mówimy Cześć Wam i chwała – powiedziała wicewojewoda Anna Olkowska Jacyno podczas uroczystości przy Pomniku Celników Polskich w Malborku Kałdowie. W obchodach wziął również udział I wicewojewoda Emil Rojek, który odczytał list od Marszałka Sejmu Szymona Hołowni.
85 lat temu w kierunku Tczewa wczesnym rankiem z niemieckiego wówczas Malborka ruszyły dwa pociągi. Niemcy, przebrani za polskich kolejarzy, chcieli przetransportować ukrytą w składach armię hitlerowską na tereny polskie i opanować tczewskie mosty, strategiczne w tamtych czasach miejsce przeprawy przez Wisłę. Ale dzięki polskim kolejarzom i celnikom plan „Pociąg” się nie powiódł.
Pierwszą porażkę Niemcy ponieśli w Kałdowie. Mimo ostrzału, polska służba celna zdążyła przekazać kolegom z Szymankowa informację o podejrzanym pociągu. Alfons Runowski, dyżurny ruchu zareagował natychmiast. Przerzucił zwrotnicę na ślepy tor i powiadomił Tczew o niebezpieczeństwie.
O 4:34 nad Tczew przyleciały niemieckie bombowce, by utrudnić Polakom wysadzenie mostów. Dotarły także spóźnione pociągi. Rozpoczęła się walka, na którą Niemcy nie byli gotowi. O 5:30 rozpoczęto niszczenie mostów. Kolejarze wraz z polskimi siłami zbrojnymi wysadzali kolejne części tego ważnego punktu komunikacyjnego. W odwecie Niemcy zamordowali czternastu kolejarzy, dwoje członków ich rodzin oraz pięciu inspektorów celnych.
Uroczystości w Malborku, Szymankowie i Tczewie przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa, NSZZ Solidarność Kolejarzy i władze samorządowe.