25. rocznica przyjęcia Polski do NATO
12.03.2024
12 marca 1999 roku w Independence na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright formalnie przekazano przyjęty przez Polskę dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego.
Status członka w Sojuszu Północnoatlantyckim pozostaje jednym z głównych filarów polskiej i europejskiej polityki bezpieczeństwa. Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest gwarantem bezpieczeństwa, a także fundamentem siły odstraszania Sojuszu. Polscy żołnierze uczestniczą w misjach i operacjach prowadzonych pod auspicjami Sojuszu. W ciągu 25 lat polskiego członkostwa służbę w nich pełniło blisko 75 000 żołnierzy i pracowników wojska.
Od momentu rozpoczęcia współpracy z flotami NATO, polska Marynarka Wojenna jest stale obecne w międzynarodowych ćwiczeniach na morzu, w powietrzu i na lądzie oraz w ćwiczeniach sztabowych. Polscy marynarze uczestniczą w ćwiczeniach sztabów i grupach roboczych NATO oraz służą w dowództwach Sojuszu Północnoatlantyckiego m. in. w Belgii, Danii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i we Włoszech.
Przez 25 lat Marynarka Wojenna wzięła udział w ponad 250 ćwiczeniach międzynarodowych na Bałtyku, w Cieśninach Bałtyckich, na Morzu Północnym, Norweskim, Atlantyku, Morzu Śródziemnym i Czarnym. W ramach wszystkich ćwiczeń i operacji morskich przebyły łącznie 517 412 mil morskich, w tym 13 535 pod wodą.
Autor zdjęcia: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak/3 FO