W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Budowa elektrowni atomowej. Wojewoda w Choczewie

17.06.2024

O wyzwaniach, możliwościach jakie daje inwestycja i planie realizacji elektrowni atomowej Lubiatowo – Kopalino, wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz rozmawiała dziś z przedstawicielami samorządów regionu, Polskich Elektrowni Jądrowych, firmy Bechtel oraz Nadleśnictwa Choczewo.

grupa osób stoi na placu, wśród nich są osoby w kaskach budowlanych

W spotkaniu, w UG Choczewo, wzięli także udział wicewojewoda Emil Rojek, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Krystian Kłos, pełnomocnik wojewody ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego.

To kolejne rozmowy poświęcone budowie elektrowni. Kilka dni temu odbyło się posiedzenie Zespołu ds. budowy elektrowni jądrowej na terenie województwa pomorskiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Rozmawiano o harmonogramie składania wniosków dla poszczególnych decyzji administracyjnych związanych z inwestycją. Zespół, przypomnijmy ma za zadanie analizowanie i rozwiązywanie problemów pojawiających się w związku z planowaną budową, koordynowanie działania podmiotów zaangażowanych w realizację i przedstawianie propozycji wspólnych działań.

Aktualnie na terenie przeznaczonym pod budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej prowadzone są prace geologiczne. Potrwają do końca roku i obejmą ok. 30 hektarów. W ich ramach wykonanych zostanie ok. 220 punktów badawczych o głębokości od 20 do 210 m. Wyniki zostaną wykorzystane do zaprojektowania obiektu oraz przygotowania raportu lokalizacyjnego. (podstawa do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez PAA).

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse – Bechtel umowę na zaprojektowanie elektrowni podpisały we wrześniu ub.r.. Projekt obejmuje główne komponenty elektrowni – wyspę jądrową, wyspę turbinową, towarzyszące jej instalacje i urządzenia pomocnicze, a także budynki administracyjne i infrastrukturę związaną z bezpieczeństwem obiektu.

Fot. Jacek Sowa / Biuro Prasowe UMWP

 

{"register":{"columns":[]}}