W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Handel ludźmi. Spotkanie zespołów w MSWiA

05.06.2024

Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa. Ofiarą procederu może paść każdy, w szczególności osoby nieletnie. Sprawcy coraz częściej szukają potencjalnych ofiar w mediach społecznościowych. O działaniach podejmowanych przez organy ścigania, a także profilaktyce i zapobieganiu przestępstwu - w MSWiA rozmawiali przedstawiciele wojewódzkich zespołów do spraw przeciwdziałania handlowi ludźmi.

Kilka osób siedzi przy stole i rozmawia

Pomorski zespół  reprezentowali: kmdr ppor. dr Robert Mroczek, przewodniczący zespołu i Ewa Sobczyk, sekretarz zespołu.

Podczas spotkania rozmawiano również o systemie ochrony i wsparcia ofiar, zmianach strukturalnych w krajowym systemie przeciwdziałania handlowi ludźmi, a także podejmowanych działaniach na szczeblu wojewódzkim i centralnym. Jednym z nich jest aktualnie procedowany Krajowy Plan Działań na lata 2025-27. 

Przestępstwa  handlu ludźmi wymagają ścisłej współpracy służb i organizacji, jednostek samorządu i urzędów. Szczególnie ważne są działania profilaktyczne skierowane do dzieci i młodzieży, cudzoziemców przyjeżdzających do Polski jak również Polaków wyjeżdzających do pracy za granicę. Szczególnie istotne - dla szerzenia wiedzy o wykrywaniu i zapobieganiu handlowi ludźmi - są szkolenia dla pracowników instytucji publicznych, a także operatorów numerów ratunkowych.

Powołany przez wojewodę - Pomorski Wojewódzki Zespół do Spraw Przeciwdziałania Handlowi to ciało doradcze i opiniotwórcze w zakresie koordynowania (w ramach systemu pomocy społecznej) działań dotyczących zapobiegania handlowi ludźmi oraz wsparcia udzielanego ofiarom procederu.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, prokuratury, sądu, kuratorium oświaty, inspektoratu pracy,  urzędu pracy, ośrodków pomocy społecznej, Urzędu Miejskiego w Słupsku, PUW w Gdańsku i organizacji pozarządowych.

Jeżeli jesteś ofiarą handlu ludźmi lub posiadasz informacje o przejawach handlu ludźmi skontaktuj się z:

  • Policją
  • Strażą Graniczną
  • Pomorskim Wojewódzkim Zespołem do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, lub zadzwoń pod numer alarmowy 112
{"register":{"columns":[]}}