Pryszczyca. Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
05.02.2025
O sytuacji epizootycznej dotyczącej ASF, pryszczycy, ptasiej grypy oraz rzekomego pomoru drobiu w Pomorskiem i profilaktyce rozmawiali dziś członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Obradom przewodniczyła Anna Olkowska -Jacyno, wicewojewoda pomorska.
W Polsce ostatnie ognisko pryszczycy (FMD) stwierdzono w 1971 roku. W styczniu br. chorobę potwierdzono w Niemczech, u 3 wołów domowych. Zwierzęta padły. Wokół ogniska wyznaczono obszar zapowietrzony i zagrożony. Wprowadzono zakaz przemieszczania zwierząt, obornika i padłych zwierząt z i do gospodarstw w całej Brandenburgii. Od 11 stycznia na granicy z Niemcami w zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim przeprowadza się kontrole wszystkich transportów zwierząt pochodzących z Niemiec lub przewożonych przez terytorium Niemiec. Na przejściach dla granicznych zamontowano urządzenia do dezynfekcji transportów zwierząt.
Rzekomy pomór drobiu (ND) stanowi ogólnoświatowy problem dla branży drobiarskiej, powodujący ogromne straty ekonomiczne. W ubiegłym roku stwierdzono w Polsce w sumie 21 ognisk ND u drobiu oraz 8 ognisk tej choroby u ptaków utrzymywanych w niewoli. W 2025 roku odnotowano w czterech województwach 10 ognisk ND u drobiu oraz w siedmiu województwach 11 ognisk tej choroby u ptaków utrzymywanych w niewoli.
Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI). W ubiegłym roku odnotowano w Polsce 50 ognisk na fermach komercyjnych; 707 ognisk wśród drobiu przyzagrodowego i 55 wśród dzikiego ptactwa.
W spotkaniu uczestniczyli: wicewojewoda Emil Rojek, wojewódzki lekarz weterynarii Wojciech Trybowski, a także przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania PUW w Gdańsku, KW Policji w Gdańsku, oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Izby Administracji Skarbowej, Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, KW PSP w Gdańsku, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, PZŁ ZO Gdańsk, Pomorskiej Izby Rolniczej, Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.