Ochrona Żuław. Posiedzenie zespołu parlamentarnego
17.02.2025
Ustanowienie wieloletniego „Programu Ochrony Przeciwpowodziowej Żuław do 2040 roku” - zapowiedział obradujący w Nowym Dworze Gdańskim Żuławski Zespół Parlamentarny. W posiedzeniu uczestniczyła także wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
Jak zgodnie podkreślali uczestnicy spotkania – to ostatni dzwonek na zabezpieczenie Żuław i kluczowe inwestycje. Priorytetem na najbliższe lata musi być stabilne finansowanie ochrony przeciwpowodziowej oraz uproszczenie procedur administracyjnych.
Jacek Karnowski, wiceminister funduszy i polityki regionalnej zaznaczył, że - jednorazowe, roczne budżety dla Żuław to zdecydowanie za mało. Tu musi być wieloletni program inwestycyjny. Potrzeba 165 milionów złotych rocznie. To będą pieniądze na utrzymanie bieżące, ale także na inwestycje.
Na Żuławy trafić mają unijne środki (410 mln zł) z programu FENIKS.
Żuławski Zespół Parlamentarny – czytaj tutaj