W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Patronat

Postanowienia ogólne

  1. Patronat honorowy i udział Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego w Komitecie Honorowym stanowią szczególnego rodzaju wyróżnienie dla przedsięwzięcia bezpośrednio związanego z wolontariatem, społeczeństwem obywatelskim oraz są istotne dla działań Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.

1.1. Przedsięwzięcie powinno mieć zasięg międzynarodowy, ogólnopolski lub regionalny i służyć promocji lub kreowaniu pozytywnego wizerunku społeczeństwa obywatelskiego.

1.2. Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego obejmuje patronatem wyłącznie przedsięwzięcia lub wchodzi w skład komitetów honorowych w odniesieniu do przedsięwzięć obejmujących swoim zakresem aktywności społeczeństwa obywatelskiego i które cechuje wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny.

  1. Przedsięwzięcia mają charakter niekomercyjny i są organizowane przez podmioty:
      1. których działalność nie budzi wątpliwości natury merytorycznej i etycznej;
      2. o nienagannej reputacji;
      3. prowadzące działalność w sposób przyjazny dla środowiska;
      4. których działalność wiąże się z zakresem 17 celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych www.un.org.pl.
  2. Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego:
  1. obejmuje patronatem wydarzenia o charakterze jednostkowym i trwające nie dłużej niż
    5 dni;
  2. w przypadku wydarzeń o charakterze wieloskładnikowym (np. kampania, projekt) organizator powinien wskazać jedno wiodące, najbardziej prestiżowe wydarzenie/element, które chciałby objąć patronatem (np. konferencja inaugurująca lub podsumowująca).
  1. W uzasadnionych przypadkach Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego może objąć patronatem honorowym lub wyrazić zgodę na udział w Komitecie Honorowym przedsięwzięcia, które nie spełnia wymogów opisanych w Postanowieniach ogólnych. Wyróżnienie może być przyznane, jeżeli przedsięwzięcie cechuje wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny, nie jest nastawione bezpośrednio na zysk oraz zostanie uznane za istotne z punktu widzenia społeczeństwa obywatelskiego.
  2. Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego zastrzega sobie prawo do odmowy udzielenia patronatu nad przedsięwzięciem na wczesnym etapie realizacji, niemającym jeszcze dokładnie określonych celów i źródeł finansowania oraz organizowanym po raz pierwszy i mającym charakter pilotażowy.
  3. Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego zastrzega sobie prawo do wycofania się z patronatu, jeżeli organizator wydarzenia nie dotrzyma warunków decydujących o udzieleniu patronatu.
  4. Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego nie obejmuje patronatem i nie przyjmuje zaproszenia do Komitetu Honorowego przedsięwzięcia: odpłatnego dla uczestników, o charakterze lobbystycznym, reklamowym, komercyjnym (organizator planuje osiągnięcie zysku) oraz marketingowym (służącym promocji produktów i usług zarówno organizatora, jak i jego partnerów).
  5. Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego nie obejmuje honorowym patronatem produkcji filmowych, publikacji, opracowań, a także statutowej działalności stowarzyszeń, fundacji, związków, organizacji.
  6. Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego nie udziela  patronatów o charakterze stałym -  patronat jest przyznawany każdorazowo jednej edycji.

 

  1. Objęcie patronatem honorowym lub udział w Komitecie Honorowym nie oznacza deklaracji osobistego udziału Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego lub jego przedstawicieli  Ministra w wydarzeniu, w pracach jury, wsparcia finansowego, rzeczowego lub organizacyjnego.
     

Procedura obejmowania wyróżnieniem

  1. Patronat lub zgoda na udział w Komitecie Honorowym jest udzielana na podstawie wniosku elektronicznego, złożonego za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.gov.pl/web/pozytek/patronaty.
  2. Wniosek o patronat honorowy lub udział  w Komitecie Honorowym należy złożyć nie później niż 45 dni przed rozpoczęciem wydarzenia.
  3. Do wniosku należy dołączyć dokumenty ,m.in.: regulamin przedsięwzięcia, szczegółowy program, listę prelegentów, materiały promocyjne, opracowania, w szczególności te, które będą udostępniane uczestnikom podczas realizacji przedsięwzięcia.  
  4. Decyzja w sprawie patronatu oraz wszelka korespondencja w sprawie powinna być przekazywana wyłącznie w formie elektronicznej na adres e-mail podany w formularzu.
  5. Wnioski niekompletne, złożone po terminie lub z pominięciem formularza elektronicznego nie będą rozpatrywane.
  6. Odmowa przyznania patronatu lub udziału w Komitecie Honorowym nie wymaga uzasadnienia i nie przysługuje od niej odwołanie .
  7. Jednostką odpowiedzialną za obsługę wniosków jest Departament Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który może zwrócić się do organizatora z prośbą o przekazanie dodatkowych informacji.
  8. O przyjęciu patronatu lub wejściu w skład Komitetu Honorowego wnioskodawca jest informowany pisemnie lub mailowo przez upoważnionego pracownika Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
  9. Przyznany patronat lub wejście w skład Komitetu Honorowego mają wyłącznie honorowy charakter i nie oznaczają deklaracji wsparcia finansowego oraz organizacyjnego przez Ministra.
  10. Decyzja o odebraniu patronatu lub rezygnacji z udziału w Komitecie Honorowym zobowiązuje organizatora do wycofania z materiałów informacyjno-promocyjnych i zaproszeń wiadomości o patronacie lub wejściu w skład komitetu honorowego oraz usunięcia z nich logo Ministra.

 

Obowiązki organizatora

  1. Organizator przedsięwzięcia ma obowiązek umieścić w materiałach informacyjno-promocyjnych wydarzenie logotyp Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego oraz informacje o przyznaniu honorowego patronatu/udziale w Komitecie Honorowym . Wymienione elementy identyfikacji ministra może wykorzystywać wyłącznie po otrzymaniu pozytywnej decyzji, na podstawie plików źródłowych z logotypami otrzymanych od Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Wszystkie materiały, które będą zawierały logotyp, muszą uzyskać akceptację Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
  2. Organizator powinien niezwłocznie poinformować Departament Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o wszelkich zmianach w regulaminie, harmonogramie, programie wydarzenia itp.
  3. W ciągu 30 dni od zakończenia przedsięwzięcia organizator powinien przekazać sprawozdanie  Ministrowi ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. 
  4. Informacja dotycząca przedsięwzięcia objętego wyróżnieniem może zostać opublikowana na stronie internetowej oraz na profilach społecznościowych Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Każdorazowo decyzję w tej sprawie podejmuje Departament Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Organizator zainteresowany promocją wydarzenia powinien przesłać na adres sekretariat_DOB@kprm.gov.pl informację o przedsięwzięciu (nieprzekraczającą 1 strony A4) nie później niż 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem wydarzenia.

Odebranie wyróżnienia

  1. Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zastrzega sobie prawo do cofnięcia patronatu lub wystąpienia z Komitetu Honorowego w każdym momencie,  w szczególności, gdy:

I. zaszły okoliczności, o których organizator nie poinformował Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;

II. organizator naruszył zasady przyznawania patronatów;

III. wydarzenie negatywnie wpływa na wizerunek Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.

  1. Wyróżnienie może zostać odebrane także bez podania przyczyny.
  2. Nieprzesłanie do akceptacji materiałów promocyjnych zawierających: logotyp lub informację o istotnych zmianach w realizacji przedsięwzięcia mogą skutkować cofnięciem patronatu lub negatywną decyzją w kolejnych edycjach. Patronat jest udzielany na czas orgaznizowanego przedsięwzięcia


Uwaga!

 

  1. Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego nie obejmuje patronatem honorowym wydarzeń objętych Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Powyższe wynika z warunku zawartego w zasadach przyznawania patronatu Prezydenta RP, według którego „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej sprawuje Honorowy Patronat, jako patron jedyny i wyłączny”. Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego nie obejmuje także patronatem honorowym wydarzeń objętych Patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Powyższe wynika z warunku zawartego w zasadach przyznawania patronatu Małżonki Prezydenta RP, według którego „Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej sprawuje Honorowy Patronat, jako patron jedyny i wyłączny”.

Materiały

Wniosek o patronat honorowy Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego
wniosek​_o​_patronat​_honorowy​_MdsSO.doc 0.04MB
{"register":{"columns":[]}}