III Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego – Iwonicz Zdrój
18.06.2019
W sobotę 15 czerwca 2019 r. w Iwoniczu Zdrój odbyło się III Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego. Wzięło w nim udział 140 osób, w tym przedstawiciele 60 organizacji z powiatów jasielskiego, sanockiego i krośnieńskiego. Gośćmi specjalnymi byli członkowie Komitetu ds. Pożytku Publicznego – prof. Piotr Gliński oraz Wojciech Kaczmarczyk.
Najważniejszym gościem Forum był Wicepremier Piotr Gliński, któryprzedstawił nowe programy realizowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
– Kryteria nowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich zostały skonfigurowane tak, żeby znalazły się pieniądze na rozwój instytucjonalny, z drugiej strony żeby były pieniądze na kapitały żelazne, z trzeciej strony żeby można było przyznawać granty bez wkładu własnego. Czasem jest taka sytuacja, że nie ma wkładu własnego, a pomysł jest tak fajny, że państwo powinno te środki przeznaczyć – mówił Wicepremier i Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego.
W ramach Forum odbyła się dyskusja panelowa na temat „Czy Lokalne Grupy Działania mogą być lokalnymi liderami NGO?”, w której uczestniczył Wojciech Kaczmarczyk – dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Przedsięwzięcie objął patronatem marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. W Forum uczestniczyli społecznicy działający w przeróżnych stowarzyszeniach, które organizują warsztaty, kursy kulinarne, dbają o przekazywanie tradycji czy wreszcie – jako wolontariusze – opiekują się potrzebującymi. Podczas Forum w Iwoniczu Zdroju dzielili się oni swoimi sukcesami, ale też zwracali uwagę na problemy. Te największe dotyczą funduszy.
– Małym organizacjom duże pieniądze nie są potrzebne, małym organizacjom potrzebne są nieduże pieniądze, ale też sposób rozliczania z tych pieniędzy, żeby był łatwiejszy. Żeby to nie był stos papierów, żeby to nie była biurokracja, tylko żebyśmy byli rozliczani z rezultatów. Z efektów naszej pracy. Z tego, co jest robione w danej społeczności. – mówiła Mirosława Widurek, prezes Stowarzyszenia Dla Równości, organizator Forum.
Program Forum zawierał również prezentację i degustację regionalnych, tradycyjnych potraw przez Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu krośnieńskiego, jasielskiego i sanockiego oraz koncerty zespołów i różnych wykonawców, a także wystawy i inne imprezy towarzyszące.