Wyniki konkursu PROO i NOWEFIO edycji 2022
30.05.2022
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ogłosił wyniki konkursu PROO w priorytetach 1b, 2b i 3 oraz wyniki oceny wniosków wstępnych w priorytecie 1a w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030 a także wyniki otwartego konkursu ofert realizowanego w ramach edycji 2022 Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Wyniki konkursu PROO 1b, 2a i 3
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ogłosił wyniki konkursu ogłoszonego na rok 2022 w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030 w Priorytetach 1b, 2a oraz 3.
W ramach tegorocznego naboru w Priorytetach 1b, 2a oraz 3 do dofinansowania rekomendowanych zostało 27 wniosków, w tym:
- 1 wniosek w Priorytecie 1b: Dotacje na wkład własny w projektach międzynarodowych;
- 12 wniosków w Priorytecie 2a: Kapitały żelazne - dotacje operacyjne na wsparcie budowania początkowych kapitałów żelaznych;
- 14 wniosków w Priorytecie 3: Rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich.
Z organizacjami, których wnioski zostały przeznaczone do dofinansowania, skontaktują się przedstawiciele NIW-CRSO, którzy będą pełnić funkcję opiekunów, w celu przekazania informacji o przyznanej kwocie dotacji oraz prośbą o weryfikację harmonogramów i kosztorysów w odniesieniu do przyznaje dotacji. Karty ocen złożonych wniosków pełnych zostaną udostępnione w ciągu 30 dni poprzez System Obsługi Dotacji.
W przypadku wniosków przeznaczonych do dofinansowania, niezależnie od daty zawarcia umowy, ponoszone wydatki będą kwalifikowane od 1 marca 2022 r. (o ile wniosek zakładał rozpoczęcie realizacji działań od tego terminu, w przypadku PROO 1b - od 1 stycznia 2022 r.).
Więcej informacji - w tym listę wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania – znajdą Państwo na stronie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego - https://cutt.ly/WynikiPROO2022_1b2a3
Wyniki oceny merytorycznej wniosków wstępnych PROO 1a
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ogłosił wyniki oceny wniosków wstępnych złożonych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030, Priorytet 1a.
W ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030, Priorytet 1a do etapu wniosków pełnych zakwalifikowano 285 wniosków wstępnych ocenionych na minimum 47,5 pkt (średnia ocen ekspertów). Nabór wniosków pełnych rozpocznie się 27 maja br. o godzinie 15:00 i będzie trwał do dnia 13 czerwca do godziny 15:00.
Więcej informacji – w tym listy wniosków zakwalifikowanych do etapu wniosków pełnych - znajdą Państwo na stronie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego: https://cutt.ly/WynikiPROO2022_1a.
Wyniki edycji 2022 Rządowego Programu NOWEFIO
W ramach Priorytetów 2-4 edycji 2022 NOWEFIO - Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 - organizacje złożyły 2106 ofert. Do dofinansowania przeznaczonych zostało 389 ofert, w tym:
- w Priorytecie 2 281 najwyżej ocenionych ofert - do progu punktowego A 98,5;
- w Priorytecie 3 68 najwyżej ocenionych ofert - do progu punktowego A 95;
- w Priorytecie 4 40 najwyżej ocenionych ofert - do progu punktowego A 93.
Alokacja środków dla każdego priorytetu została ustalona oddzielnie, wobec czego dolna granica punktowa w każdym z priorytetów jest inna. Mając na uwadze zapewnienie jak najwyższej jakości dofinansowanych ofert oraz zrównoważenie podziału alokacji środków pomiędzy poszczególne priorytety. W celu wykorzystania środków dostępnych a ramach konkursu dokonano przesunięć kwot dotacji w dofinansowanych projektach pomiędzy latami, w związku z czym wysokość dotacji przyznanych w poszczególnych latach może się różnić od wysokości kwot wnioskowanych.
W przypadku projektów wieloletnich w Priorytecie 2 - po wyczerpaniu alokacji na rok 2023 oraz 2024 rekomendowano przyznanie dofinansowania jedynie na rok 2022. Zakres oraz skala projektu będzie przedmiotem negocjacji z organizacjami dofinansowanymi.
Z organizacjami, których wnioski zostały przeznaczone do dofinansowania, skontaktują się przedstawiciele NIW-CRSO w celu przekazania informacji o przyznanej dotacji oraz prośby o weryfikację harmonogramów i kosztorysów.
Karty ocen złożonych ofert zostaną udostępnione w ciągu 30 dni poprzez System Obsługi Dotacji. W przypadku projektów przeznaczonych do dofinansowania, niezależnie od daty zawarcia umowy, ponoszone wydatki będą kwalifikowane od 1 marca 2022 r. (o ile harmonogram zakładał rozpoczęcie projektu od tego terminu).
Oferent w ciągu 2 miesięcy od rozstrzygnięcia konkursu zobowiązany jest do przesłania do NIW-CRSO umowy lub pisemnej informacji o rezygnacji z realizacji zadania pod rygorem niepodpisania umowy.
Wyniki Konkursu – w tym listę wniosków przeznaczonych do dofinansowania oraz listę wniosków rezerwowych - znajdą Państwo na stronie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego: https://cutt.ly/WynikiPROO2022.
PROO edycja 2022
PROO jest pierwszym w historii rządowym programem bezpośredniego wsparcia dla polskich organizacji obywatelskich, który wspomaga zarówno realizację ich celów statutowych, jak i rozwój instytucjonalny. Program funkcjonuje od 2018 roku a jego utworzenie zostało zainicjowane przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotra Glińskiego.
Rządowy Program NOWEFIO
Rządowy Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 jest kontynuacją programów rządowych skierowanych do sektora organizacji pozarządowych. Podstawowym celem programu, którego operatorem jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, jest promocja działalności społecznej, aktywizacja i formowanie postaw obywatelskich. Budżet programu w 2022 roku wynosi 80 mln zł.
Komitet ds. Pożytku Publicznego wspiera organizacje pozarządowe niosące pomoc uchodźcom
Z inicjatywy Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego rząd wsparł organizacje pozarządowe niosące pomoc uchodźcom z Ukrainy specjalnymi środkami finansowymi.
Organizacje pozarządowe miały możliwość wnioskowania o środki z rezerwy Prezesa Rady Ministrów na wsparcie prowadzonych przez nie działań pomocowych. W szczególności organizacje mogły ubiegać się o dofinansowanie na realizację zadań publicznych polegających na:
- koordynacji działalności organizacji udzielających pomocy w punktach recepcyjnych uchodźców, w tym na dworcach kolejowych i autobusowych, miejscach rejestracji uchodźców, miejscach tymczasowego zakwaterowania, wyżywienia, koordynacji logistyki i magazynów, koordynacji placówek dla uchodźców, jeśli są prowadzone przez organizacje,
- koordynacji zbiórek żywności, ubrań, środków higienicznych i opatrunkowych,
- koordynacji działań wolontariuszy,
- organizacji i udzielania wsparcia psychologicznego, prawnego , zawodowego i językowego,
- organizacji i prowadzenia nauki podstaw języka polskiego dla dzieci i osób dorosłych w grupach zorganizowanych,
- zapewnieniu niezbędnych warunków do utrzymania wolontariuszy, którzy świadczą służbę poza miejscem zamieszkania, w tym kosztów zakwaterowania, wyżywienia czy przejazdu (zakupu paliwa),
W ramach tego instrumenty 130 organizacjom pozarządowym przyznano łącznie niemal 20 mln zł.
Lista organizacji wyłonionych do dofinansowania w ramach zadania publicznego, którego celem jest zmniejszanie skutków kryzysu humanitarnego spowodowanego masowym napływem do Polski uchodźców z Ukrainy i wsparcie działań organizacji zmierzających do efektywnego udzielania pomocy osobom i rodzinom potrzebującym, a także koordynacja wsparcia w tym zakresie dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/premier/lista-organizacji-wylonionych-do-dofinansowania.