Panel o polityce młodzieżowej na Forum Wspólnie dla Przyszłości
21.11.2020
21 listopada to pierwszy dzień VI edycji Forum Wspólnie dla Przyszłości – cyklicznej konferencji młodzieżowych organizacji pozarządowych, dotyczącej najważniejszych kwestii społeczno-gospodarczych. W panelu dotyczącym polityki młodzieżowej wziął udział Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek. W rozmowie na ten temat wzięli udział także Współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem Piotr Wasilewski, Kamil Giera Prezes Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, Karol Jędruszek z Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, a panel prowadziła Paulina Nowak.
Na wstępie Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów doprecyzował, jak powinniśmy postrzegać zakres polityki młodzieżowej, a także w jaki sposób rząd odnosi się do wyzwań z tym związanych.
-„Polityka młodzieżowa to dzisiaj ciągle nie do końca zdefiniowany obszar w Polsce. Obecnie chcemy naprawić pewne zaniechania poczynione przez naszych poprzedników w tym zakresie. Chcemy, żeby ta polityka była skoordynowana na poziomie rządowym i ponadsektorowym. Dążymy do wyznaczenia w procesie konsultacji i dialogu najważniejszych celów tej polityki przy współpracy międzyresortowej. Państwo polskie już teraz robi bardzo dużo w kontekście wspierania polityki młodzieżowej i włączenia młodych ludzi w procesy decyzyjne czego przykładem może być powołanie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Jest to organ w którym młodzi ludzie z różnych organizacji i środowisk mogą współpracować z przedstawicielami organów administracji publicznej najwyższego szczebla” – podkreślał Minister Mazurek.
Nadmienił także, że powołanie funkcji Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej także wpisuje się w proces wzmacniania pozycji młodych ludzi w procesie decyzyjnym, na którym bardzo zależy także Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Powstanie takiego organu od lat było postulowane przez liczne środowiska młodzieżowe, podobnie jak wzmocnienie młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego, które - jak zapowiedział Pełnomocnik - zostanie niebawem zrealizowane. Zaznaczył, że wszelkie pomysły jakie chce wdrażać rząd, szczególnie wpływające na młode pokolenie są szeroko konsultowane na forum ponadpolitycznym. Podkreślał, że autorem licznych inicjatyw w kierunku wzmocnienia polityki młodzieżowej był Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotr Gliński. Inicjatywy te wspierał od samego początku także premier Mateusz Morawiecki. Minister Mazurek przypomniał słuchaczom, że nigdy wcześniej nie było także tak dużego wsparcia finansowego młodzieżowych organizacji pozarządowych.
-„Polski rząd wspiera organizacje pozarządowe, w tym środowiska młodzieżowe. Jesteśmy w najlepszym okresie w historii III RP dla dwóch obszarów: społeczeństwa obywatelskiego i polityki młodzieżowej. Wyodrębnione zostały takie organy jak Komitet ds. Pożytku Publicznego oraz powstają nowe instytucje jak Narodowy Instytut Wolności – agencja wykonawcza wyspecjalizowana we wspieraniu społeczeństwa obywatelskiego i realizująca szereg różnych programów jak ROHiS, PROO czy Program Wspierania Uniwersytetów Ludowych. Dzięki takim działaniom, jak te podjęte przez Premiera Piotra Glińskiego, prawie 70% środków trafia do organizacji małych z budżetem poniżej 100 tys. złotych, często z małych miejscowości, które wcześniej nie otrzymywały żadnych funduszy wsparcia. Wreszcie dofinansowane są środowiska działające na rzecz rozwoju patriotyzmu. Dzięki temu istnieje pluralizm w przydziale środków publicznych”- tłumaczył Minister Mazurek.
Piotr Wasilewski zaznaczył, że Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem jest pierwszym tego typu organem w Polsce umocowanym ustawowo, który reprezentuje interesy młodzieży. Zauważył, że jest to bardzo ważny organ dla młodych ludzi, gdyż w nim może odbywać się prawdziwy dialog między przedstawicielami najważniejszych organów administracji publicznej a młodzieżą.
-„Bez działalności Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej i Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem nie udało by się zebrać ponad 140 organizacji, które wspierają Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów” – podkreślał Współprzewodniczący RDzMP.
Karol Jędruszek i Kamil Giera zachęcali młodych ludzi do włączania się w kształtowanie polityki młodzieżowej. Jak zaznaczali jest to bardzo ważne gdyż to praca zarówno dla dobra publicznego, jak i dla samego siebie. Działalność w organizacjach pozarządowych czy społecznych to bardzo dobre doświadczenie i budowanie dobrych nawyków, które przydadzą się w późniejszym życiu zawodowym. Zachęcali do włączenia się w szeregi ich organizacji i opisali w skrócie swoje działania.
Fot. Tomasz Słowiński, Gabriela Beszłej