W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XIV Posiedzenie Plenarnego Rady Działalności Pożytku Publicznego

19.03.2024

19 marca 2024 r. w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów po raz czternasty w tej kadencji członkowie Rady Działalności Pożytku Publicznego spotkali się na posiedzeniu plenarnym Rady. Obrady prowadzili współprzewodniczący RDPP – Marek Krawczyk i Szymon Dziubicki.

Posiedzenie RDPP

Rada wysłuchała informacji przedstawionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nt. ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw, tzw. ustawy Kamilka, która weszła w życie 15 lutego 2024 r. Nowe przepisy nakładają na organizacje obowiązek uzyskiwania m.in. od wolontariuszy, działających na rzecz małoletnich, odpłatnego zaświadczenia z Krajowego Rejestru

Karnego. Członkowie Rady w dyskusji podkreślili, że szczególnie przy okazjonalnym kontakcie z dziećmi taki wymóg spowoduje spadek zainteresowania tym rodzajem wolontariatu.

Następnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało materiał nt. udziału organizacji ekologicznych w Radach Nadzorczych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Członkowie Rady zapoznali się z planami Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego związanymi z Prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r. oraz podjęli uchwałę w sprawie współorganizacji przez Radę Działalności Pożytku Publicznego i Radę Dialogu Społecznego spotkania sieci Europejskich Rad Społeczno-Gospodarczych w czasie trwania Polskiej Prezydencji w Radzie UE.

W związku z ostatnimi zmianami, szczególnie po stronie rządowej, składu RDPP, Rada  dokonała zmiany składu osobowego zespołów problemowych oraz wybrała przewodniczących zespołów problemowych: ds. Społecznych, Rodziny, Dziedzictwa Narodowego, Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli (p. Patryk Czech); ds. Klimatu i Ochrony Środowiska (p. Piotr Choroś) oraz ds. Interwencji (p. Błażej Zając). P. Patryk Czech, który złożył rezygnację z przewodniczenia Zespołowi ds. Funduszy i Realizacji Zasady Partnerstwa, odebrał podziękowania za dotychczasową pracę od obecnej na tej części posiedzenia Minister Społeczeństwa Obywatelskiego, Przewodniczącej Komitetu ds. Pożytku Publicznego p. Agnieszki Buczyńskiej.

Następnie Minister Agnieszka Buczyńska zapoznała  członków Rady z podejmowanymi przez nią działaniami- utworzeniem 3 grup eksperckich, wyborami do Rady NIW-CRSO, przeprowadzoną przez pracowników Departamentu Społeczeństwa  Obywatelskiego kontrolą, w wyniku której odwołane zostało kierownictwo NIW-CRSO, czasowym powołaniem nowego dyrektora, którym został p. Michał Braun oraz zapowiedziała konkurs na to stanowisko.

W punkcie „Budowanie potencjału organizacji pozarządowych w ramach środków z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego - przegląd stanu wdrażania i udział organizacji społeczeństwa obywatelskiego w wypracowywaniu zmian w programie” zamiast planowanej prezentacji, odbyła się dyskusja związana ze zwiększeniem alokacji naboru nr FERS.04.06-IP.04-001/23.

W punkcie „Sprawy różne” p. Wojciech Jachimowicz zwrócił się do Rady z wnioskiem, by na kolejnym posiedzeniu Rada podjęła debatę nt. „Aktywne społeczeństwo obywatelskie a trzeci sektor”, na którą należy zaprosić przedstawicieli nieformalnych ruchów obywatelskich. Ks. Stanisław Słowik poruszył temat procederu odpłatnego zbierania środków z 1,5% przez niektóre organizacje o statusie OPP na rzecz organizacji, które takiego statusu nie posiadają. Sekretarz Rady p. Dagmir Długosz poinformował, że KPRM zleci kontrolę takich praktyk.

Posiedzenie zakończyło się dyskusją nad zgłoszonym przez p. Błażeja Zająca pomysłem powołania Zespołu ds. Cudzoziemców i Repatriantów, w której rozważano m.in. dołączenie kompetencji takiego zespołu np. do zespołu ds. Współpracy Międzynarodowej lub zespołu ds. Społecznych (…). Decyzja w tej sprawie zapadnie po otrzymaniu opinii MSWiA, w którym działa już podobny zespół międzyresortowy, którego zadania mógłby powielać postulowany zespół.

 

Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem opiniodawczo-doradczym Przewodniczącej Komitetu ds. Pożytku Publicznego powołanym na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Rada, powołana po raz pierwszy w dniu 27 listopada 2003 r., jest jedynym ciałem instytucjonalizującym zasadę dialogu obywatelskiego oraz współpracę pomiędzy sektorem publicznym a trzecim sektorem. Stanowi ona dopełnienie instytucji realizujących zasadę dialogu społecznego i sytuuje się obok Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu oraz Rady Dialogu Społecznego.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}