Spotkanie z NGO ws. koordynacji pomocy uchodźcom z Ukrainy
11.03.2022
W piątek 11 marca z inicjatywy Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, prof. Piotra Glińskiego, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacjami pozarządowych dotyczące koordynacji pomocy niesionej na rzecz uchodźców z Ukrainy.
W spotkaniu udział wzięli – poza Wiceprezesem Rady Ministrów prof. Piotrem Glińskim i przedstawicielami kilkudziesięciu organizacji pozarządowych z całej Polski - także Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotr Mazurek – Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Paweł Szefernaker, oraz dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk a także Andrzej Turkowski – Zastępca Dyrektora Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, Krzysztof Golubiewski Członek Zarządu PKP S.A. oraz Radosław Podogrocki - Dyrektor Sekretariatu Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Przewodniczący komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotr Gliński – Zwracając się do obecnych na spotkaniu przedstawicieli organizacji pozarządowych podziękował za ich ogromne zaangażowanie w pomoc uciekającym przez wojną Ukraińcom oraz zapewnił, że rząd będzie w sposób konsekwentny i stały wspierał akcję pomocy dla uchodźców zarówno poprzez wsparcie finansowe, materialne, koordynację działań pomocowych w poszczególnych regionach Polski a także poprzez wprowadzanie niezbędnych rozwiązań prawnych ułatwiających szybkie niesienie pomocy potrzebującym, bez zbędnych formalności.
–Uruchomiliśmy dla organizacji pozarządowych 10 mln pierwszej transzy środków z rezerwy premiera a także uelastyczniliśmy warunki realizacji Rządowych Programów Wspierania Społeczeństwa Obywatelskiego, których Operatorem jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego co ma przełożyć się na efektywniejsze realizację zadań w kwestii niesienia pomocy uchodźcom, a także koordynacji wolontariatu na rzecz pomocy społeczeństwu ukraińskiemu – podkreślił Wicepremier.
- Musimy być jednak gotowi na maraton, a nie tylko na sprint. Dlatego zachęcam do włączania się w kontakt z wojewódzkimi koordynatorami przy urzędach wojewódzkich oraz do bieżącego korzystania z udostępnianych przez rząd środków finansowych oraz rozwiązań prawnych i narzędzi tak, aby pomoc mogła być świadczona w sposób ciągły i żeby docierała dokładnie tam, gdzie w danym momencie jest najbardziej potrzebna – powiedział Wicepremier prof. Piotr Gliński.
Jak podkreślał Wicepremier prof. Piotr Gliński Oferowane przez rząd środki finansowe z rezerwy premiera odpowiadają praktycznie na wszystkie najważniejsze potrzeby, które zgłaszali na spotkaniu przedstawiciele organizacji pozarządowych m.in. wydatki na koordynację punktów recepcyjnych dla uchodźców, w tym na dworcach kolejowych i autobusowych, organizację tymczasowego zakwaterowania, wydatki na zapewnienie wyżywienia, koordynację logistyki i magazynów czy koszty organizacji placówek dla uchodźców czy organizację i koordynację zbiórek żywności, ubrań, środków higienicznych i opatrunkowych.
Rządowe fundusze mogą być także przeznaczone na zapewnienie niezbędnych warunków do utrzymania wolontariuszy, którzy świadczą służbę poza miejscem zamieszkania a także na organizację i udzielanie wsparcia psychologicznego, prawnego , zawodowego i językowego oraz organizacji i prowadzenia nauki podstaw języka polskiego dla dzieci i osób dorosłych w grupach zorganizowanych.
Więcej informacji o możliwości pozyskania środków z rezerwy premiera na pomoc uchodźcom znajdą Państwo na stronie Prezesa Rady Ministrów:
https://www.gov.pl/web/premier/ogloszenie-o-mozliwosci-zlecenia-realizacji-zadania-publicznego.