Wystąpienie przewodniczącego Kds.PP na dorocznej konferencji NIW
19.11.2020
Wicepremier Piotr Gliński, Przewodniczący Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego, wykładem na temat obecnego stanu społeczeństw obywatelskiego rozpoczął konferencję Narodowego Instytutu Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego pt. „Społeczeństwo obywatelskie: kierunek wspólnota”. Coroczne wydarzenie, organizowane przez Instytut, jest platformą wymiany doświadczeń wśród przedstawicieli społeczeństw obywatelskiego.
Konferencja, odbywająca się w formie zdalnej, spotkała się z zainteresowaniem ponad 700 osób.
W swoim wystąpieniu prof. Piotr Gliński nakreślił najważniejsze czynniki wpływające na rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, w tym opisał pozytywne zmiany wsparcia dla III sektora. Zaznaczył również zagrożenia oraz negatywne tendencje.
- Mamy deficyt racjonalnej debaty publicznej, w tym debaty dotyczącej społeczeństwa obywatelskiego. Jest to szalenie ważny element demokracji. Rozumienie roli społeczeństwa obywatelskiego, jego charakteru są rzeczami, które w pogłębionej debacie publicznej rzadko są obiektem deliberacji. Cechą obecnej debaty jest rozbicie, toczenie jej w poszczególnych bańkach, które są od siebie odizolowane – tłumaczy Wicepremier.
Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego opisał także obecną dynamikę zjawisk o rzekomym charakterze obywatelskim, z którym mamy obecnie do czynienia.
- Są to zjawiska o charakterze populistyczno-anarchistycznego. Nie jest to społeczeństwo obywatelskie, które powinno służyć budowaniu demokracji – zaznaczał profesor.
Według premiera, takich wystąpień, które mają miejsca na ulicach, nie należy traktować jako klasycznie rozumiane nieposłuszeństwo obywatelskie, gdyż uczestnicy protestów nie uznają państwa, a także obowiązującego prawa.
- To, z czym mamy do czynienia w Polsce, nie jest nieposłuszeństwem obywatelskim, ale wypowiedzeniem posłuszeństwa, czyli działaniem które nie mieści się w ładzie demokratycznym – dodał.
Wicepremier przedstawił z kolei wizję odpowiedzialnego dbania o III sektor, który przyświeca jego działaniu.
- Istotą jest zmiana instytucjonalna, która ma na celu pobudzanie społeczeństwa obywatelskiego w sposób racjonalny, zawierający cechy odpowiedzialności za wspólnotę. Dokonuje się ona obecnie przy pomocy polskiego państwa – podkreśla Piotr Gliński.
Służyć ma temu powołanie Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego oraz funkcjonowanie NIW-u.
Przewodniczący przypomniał, że tylko w 2020 roku NIW przekaże 180 mln zł w ramach programów na pomoc organizacjom pozarządowym, pełniącym różnorakie misje społeczne.
Natomiast w latach 2018-2020 Instytut jako rządowa agencja przyznała 3040 dotacji organizacjom pozarządowym w łącznej kwocie 422 mln ze środków publicznych.