W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Agnieszki Buczyńskiej z przedstawicielami Międzynarodowej Organizacja ds. Migracji (IOM)

19.03.2024

19 marca 2024 r. odbyło się spotkanie Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Agnieszki Buczyńskiej z przedstawicielami Międzynarodowej Organizacja ds. Migracji (IOM), panią Livią Styp Rekowską, szefową misji IOM w Polsce, oraz koordynatorami programów, panią Moniką Korowajczyk – Sujkowską i panem Colinem Williamsonem.

Spotkanie z reprezentacją Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji

IOM jest częścią Systemu ONZ i wiodącą międzyrządową organizacją promującą uporządkowane migracje, odbywające się z poszanowaniem praw człowieka i przynoszące korzyści wszystkim stronom.

 

Spotkanie dotyczyło aktualnej sytuacji migracyjnej w Polsce i możliwości skoordynowania współpracy organizacji pozarządowych, samorządu i administracji centralnej na terenach objętych kryzysem migracyjnym. Przedstawiciele IOM podkreślili, jak niezwykła i niespotykana jest odpowiedź społeczna na kryzys uchodźczy w Polsce związany z wojną w Ukrainie. Docenili także wysiłek obywateli i samorządów podejmowany od ponad dwóch lat, by ułatwić adaptację i integrację osobom, które w Polsce znalazły schronienie.

 

„Rola organizacji pozarządowych podczas kryzysu migracyjnego jest krytyczna. Wypełniają one przestrzeń, w których obecność publiczna z różnych przyczyn jest niewystarczająca. Strona społeczna staje się zatem głównym partnerem dla państwa i samorządu” – powiedziała minister Agnieszka Buczyńska: 

 

Uczestnicy spotkania potwierdzili, że wojenny kryzys uchodźczy wymusił dalszą transformację wolontariatu - od spontanicznych nieformalnych działań po wykształcenie się nowych struktur, organizacji i sieci. Aktywizm humanitarny stał się zaś coraz bardziej sprofesjonalizowanym zawodem.

W trakcie rozmowy zwrócono uwagę, że polskie doświadczenie zaangażowania społecznego w pomoc dla uciekinierów wojennych z Ukrainy może być powszechną inspiracją na wypadek kolejnych kryzysów humanitarnych na świecie. 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}