Robocze spotkanie w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów
16.11.2020
16 listopada odbyła się widokonferencja z udziałem przedstawicieli blisko 50 organizacji, które włączyły się czynnie w Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. W spotkaniu wziął udział Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek oraz Współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem Piotr Wasilewski.
Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej na wstępie podziękował za tak liczne zaangażowanie organizacji w program wsparcia seniorów. Podkreślał przy tym, że działania już prowadzone w ramach Korpusu powinny być nadal rozszerzane, a także prosił żeby dokumentować pomoc okazywaną seniorom, co przyczyni się do lepszej promocji samej akcji oraz środowisk biorących w niej udział. Przypomniał, że należy także podczas działań stosować się ściśle do zaleceń sanitarnych.
-„Chcemy żeby organizacje były dumne z tego, że pomagają i udostępniały wszędzie gdzie tylko mogą materiały z akcji niesienia pomocy. Chcemy się tym chwalić po to, aby zachęcić innych. Docelowo powinniśmy mieć więcej wolontariuszy niż potrzebujących, wtedy mamy pewność, że potrzebujący nie pozostanie bez opieki. Twórzmy modę na pomaganie!” – podkreślał Minister Mazurek. Prosił także, aby zebrani na wideokonferencji podzielili się swoimi uwagami z zakresu organizacji wsparcia seniorów.
Współprzewodniczący RDzMP Piotr Wasilewski także podkreślał jak ważne jest promowanie akcji przez poszczególne organizacje, dzięki któremu kolejne środowiska i wolontariusze dołączają do Korpusu. Zauważył też, że dołączony został kolejny komponent do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów – cyfrowy wolontariusz. Zachęcał do zgłaszania się także do tej formy wsparcia seniorów. Zauważył, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów umożliwia odbycie szkolenia z zakresu cyfrowego wolontariatu, a na stronie www.wspierajseniora.pl powstała nowa zakładka dedykowana właśnie cyfrowemu wolontariatowi. Zachęcał także, aby przesyłać zdjęcia i filmy z pomocy seniorom na adres wspierajseniora@kprm.gov.pl .
Uczestnicy spotkania podkreślali główny problem jakim jest informowanie seniorów w jaki sposób dokładnie ma odbywać się pomoc wolontariuszy, gdyż często jest tak, że starsze osoby nie wiedzą w jaki sposób ma odbywać się np. dostarczenie zakupów i czy nie będą narażeni na działania oszustów i złodziei. Sugerowana była tutaj pewna unifikacja procedur postępowania kontaktu seniora z wolontariuszem oraz proponowano, aby informować szeroko o szczegółach pomocy jaka ma być udzielona potrzebującym. Poruszany był też problem rezygnacji niektórych wolontariuszy, którzy wcześniej rejestrowali się do Korpusu. Uczestnicy wideokonferencji apelowali o realną pomoc, gdyż ciągle jest potrzeba rąk do pracy. Pojawił się także problem z brakiem kontaktu z wolontariuszami przez Ośrodki Pomocy Społecznej, co bardzo utrudnia działania wolontariuszy.