Inauguracja cyklu spotkań promujących Polski Inkubator Rzemiosła
11.06.2021
Pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek 11 czerwca w Olsztynie wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej wsparcia dla organizacji rzemieślniczych w Polsce. Głównym tematem spotkania było przedstawienie programu Polski Inkubator Rzemiosła oraz zagadnienia kształcenia dualnego.
-„Polski Inkubator Rzemiosła” to pierwszy taki program, realizujący jednocześnie wzmacnianie obywatelskości i trzeciego sektora. W ramach programu będą również finansowane skierowane do młodzieży projekty edukacyjne z zakresu przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego obejmujące stypendia – powiedział Piotr Mazurek, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W spotkaniu wzięli również udział Podsekretarz Stanu w MRPiT Olga Semeniuk - inicjator „Polskiego Inkubatora Przedsiębiorczości”, Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki oraz prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Antoni Górski.
Minister Piotr Mazurek podczas wystąpienia podkreślał duży potencjał programu „Polski Inkubator Rzemiosła”, którego elementem jest wsparcie kształcenia dualnego opartego na schemacie mistrz-uczeń. - Dzięki rządowemu wsparciu kształcenia dualnego młodzi ludzie będą budować swoje kompetencje, aby w przyszłości zostać specjalistami w swoich dziedzinach i być konkurencyjni na rynku pracy. Program to również wsparcie dla wielu organizacji rzemieślniczych, które otrzymają pomoc w ramach konkursu organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności - dodał Pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej.
Spotkania mają charakter cykliczny i odbędą się we wszystkich miastach wojewódzkich, na których przedstawione zostaną szczegółowe informacje Polskiego Inkubatora Rzemiosła.
Program “Polski Inkubator Rzemiosła” został opracowany w ramach współpracy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i realizowany będzie w latach 2021-2030.
Organizacje rzemieślnicze w otwartym konkursie ogłoszonym przez NIW będą mogły ubiegać się o dotacje m.in. na:
- doposażenie organizacji rzemieślniczych w sprzęt techniczny,
- zakup oprogramowania specjalistycznego służącego do realizacji zadań statutowych przez organizacje rzemieślnicze,
- organizację konkursów o zawodach rzemieślniczych dla dzieci i młodzieży skierowane do przedszkoli i szkół podstawowych,
- organizację konkursów zawodowych dla młodzieży kształcącej się w zakładach rzemieślniczych,
- specjalistyczne szkolenia zawodowe dla wyróżniających się uczniów rzemiosła (wizyty studyjne uczniów rzemiosła),
- organizację festynów, gier terenowych i innych wydarzeń promocyjnych,
- doradztwo gospodarcze na potrzeby działalności statutowej samorządu gospodarczego rzemiosła,
- konsultacje i szkolenia dla pracowników i członków organizacji rzemieślniczych.
Głównym celem Programu jest wzmocnienie organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła w zakresie kapitału ludzkiego i społecznego oraz potencjału instytucjonalnego w celu realizacji działań statutowych, w tym dotyczących rozwoju przedsiębiorczości i kształcenia dualnego.