W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział Min. Piotra Mazurka w CEE EDU DIDGITAL SUMMIT

07.12.2022

7 grudnia 2022 r. w Lublinie odbyła się międzynarodowa konferencja CEE EDU DIDGITAL SUMMIT. Przedstawiciele władzy nadający kształt edukacji, a w szczególności odpowiedzialni za proces jej cyfryzacji, dostawcy narzędzi usług cyfrowych, eksperci w dziedzinie przemian na rynku pracy, badacze, przedstawiciele branży cyfrowej oraz inni specjaliści z całego regionu spotkali się, by rozmawiać m.in. o cyberzagrożeniach czy technologii cyfrowej dla edukacji.

CEE EDU DIDGITAL SUMMIT LUBLIN 2022

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej - Piotr Mazurek był jednym z prelegentów pierwszego panelu, którego tematem były: Cyberzagrożenia i odporności nowoczesnej edukacji na niebezpieczeństwa jutra”. W swojej wypowiedzi wymienił bieżące problemy zgłaszane przez młodych ludzi podczas największych ogólnopolskich konsultacji RP, w których wzięło ponad 30 tys. młodych osób. Podkreślił, że w kampanie informujące o zagrożeniach powinien się zaangażować wspólnie szereg podmiotów takich jak: NASK, organizacje pozarządowe czy duże media.

Pani Prokurator Agnieszka Gryszczyńska przedstawiła w jakich ramach legislacyjnych znajduję się walka z fake newsami. Podała propozycję jak im zapobiegać poprzez wprowadzenie obowiązku kodowanych haseł i uwierzytelniania dwuskładnikowego oraz pomysł na walkę z  podszywaniem się oszustów pod inną osobę lub instytucję tzw. Phishing

Następnie Pan Mateusz Mrozek, Kierownik Działu Przeciwdziałania Dezinformacji NASK-PIB opowiedział jak należałoby budować obronność przed dezinformacją i cyberzagrożeniami tak, aby przygotować odbiorców na potencjalną treść i emocję, które mogą być z nią związane.

Później głos zabrała Pani Marta Wojtas z Fundacji Dajmy Dzieciom Siłę. Zaapelowała, że w obronie najmłodszych przed manipulacją i zagrożeniami pierwsi powinni stanąć rodzice, którzy bardzo często sami mają problem z nadużywaniem urządzeń mobilnych przez co nie poświęcają wystarczającej uwagi swoim dzieciom. Dodała, też że szkoła ma w tym kluczową rolę, której bagatelizowanie ma konsekwencje w rozwoju przyszłego pokolenia.

Ostatnim z prelegentów był Krzysztof Kiryczuk, dziennikarz i nauczyciel, który przestrzegł żeby zachować ostrożność i samemu oceniać rzetelność dostarczanych informacji i sprawdzać źródła, z których one pochodzą. Zauważył, że nauczyciele jak i uczniowie nie znają już dostępnych rozwiązań do walki z cyberzagrożeniami. Powiedział, że powinno się kłaść nacisk na edukację o aktualnych sposobach radzenia sobie z zagrożeniami cybernetycznymi.

{"register":{"columns":[]}}