VI posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego
29.11.2022
29 listopada 2022 r. w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyło się VI posiedzenie plenarne Rady Działalności Pożytku Publicznego kadencji 2021-2024. W posiedzeniu wzięli udział Agnieszka Ścigaj – Minister ds., Integracji społecznej oraz Sekretarz Stanu w KPRM, Wiceprzewodniczący Kds.PP, przedstawiciel KPRM w Radzie Działalności Pożytku Publicznego Piotr Mazurek.
Posiedzenie rozpoczęło się od przedstawienia przez Sekretarza Stanu Piotra Mazurka informacji o I edycji konkursu w ramach Programu Fundusz Młodzieżowy, którego założeniem jest zwiększenie zaangażowania młodzieży i młodzieżowych organizacji pozarządowych w życie publiczne. Środki z Funduszu, były przekazywane w ramach następujących priorytetów Priorytet 1.: Aktywizacja młodzieży w samorządach, Priorytet 2.: Organizacje młodzieżowe w życiu publicznym, Priorytet 3: Wzmocnienie kompetencji organizacji młodzieżowych. W sumie, cały Fundusz, obejmujcie wsparcie wynoszące łącznie 30 mln zł.
Kolejne punkty posiedzenia dotyczyły między innymi:
- Sprawozdania z prac Komisji Wyborczej odpowiedzialnej za przeprowadzenie wyborów do Komitetów Monitorujących programy unijne,
- Sprawozdania z prac Odwoławczej Komisji Wyborczej,
- Dyskusji na temat wyzwań związanych z przeprowadzaniem wyborów do Komitetów Monitorujących przez Wojewódzkie Rady Działalności Pożytku Publicznego,
- Dyskusji nad pozostałymi wyzwaniami dla NGO związanymi z wdrażaniem nowej perspektywy finansowej,
W kolejnej części spotkania, Minister Agnieszka Ścigaj, przedstawiła informacje na temat współpracy z organizacjami pozarządowymi w zakresie pomocy ofiarom wojny w Ukrainie.
Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem opiniodawczo-doradczym Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego powołanym na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2020 poz. 1057, z późn. zm.). Rada została powołana po raz pierwszy w dniu 27 listopada 2003 r.
Rada Działalności Pożytku Publicznego jest jedynym ciałem instytucjonalizującym zasadę dialogu obywatelskiego oraz współpracę pomiędzy sektorem publicznym a trzecim sektorem. Stanowi ona dopełnienie instytucji realizujących zasadę dialogu społecznego i sytuuje się obok Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu oraz Rady Dialogu Społecznego.