W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ustawa wzmacniająca młodzieżowe rady podpisana przez Prezydenta RP

01.06.2021

1 czerwca Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę wzmacniającą rolę młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego. Inicjatorem projektu ustawy jest Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej.

ustawa_o_radach_podpisana_przez_prezydenta

Ustawa została wypracowana przez  Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej wspólnie z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem. W toku prac wzięto pod uwagę dorobek Ogólnopolskich Konferencji Młodzieżowych Rad, prac Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Młodzieżowych Rad i projektów  prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Ustawa została przyjęta przez Sejm RP 20 kwietnia, natomiast Senat RP 13 maja przyjął ją bez poprawek. Tak szybkie procedowanie ustawy, to efekt determinacji wielu środowisk młodzieżowych oraz Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej.

Rządowa Ustawa o zmianie ustawy o ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie ustanawia możliwość powoływania silnych młodzieżowych rad na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego.

Ustawa to efekt sukcesywnej pracy rządu Premiera Mateusza Morawieckiego z samorządami i środowiskami  młodzieżowymi.

Ustawa powstała w odpowiedzi na wieloletnie apele i potrzeby środowisk młodzieżowych. Zmiany powstały w dialogu z młodymi ludźmi i są odpowiedzią na głosy, które zgłaszali. Zmiany wejdą w życie w 20-rocznicę wprowadzenia art 5b formalnie zezwalającego na działanie młodzieżowych rad gmin. Od tego czasu w Polsce powstało ponad 500 młodzieżowych rad gmin a ich liczba stale rośnie.

Młodzieżowe rady zyskają szereg nowych kompetencji m.in. w zakresie inicjowania procedowania uchwał przez organ stanowiący JST, opiniowania projektów dotyczących młodych mieszkańców, udziału w tworzeniu i monitorowaniu samorządowych i rządowych strategii polityki wobec młodzieży czy inicjowania własnych działań w tym zakresie.

Ustawa powstała we współpracy Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotra Mazurka oraz Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem – powołanego w 2019 roku pierwszego w historii organu dialogu pomiędzy najważniejszymi instytucjami państwowymi i samorządowymi a środowiskami młodzieżowymi

Projekt uzyskał pozytywną opinię m.in. Rady Działalności Pożytku Publicznego, Komitetu do spraw Pożytku Publicznego oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Przyjęta ustawa została zapowiedziana w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości w 2019 roku, przygotowanym pod auspicjami wicepremiera prof. Piotr Glińskiego.

{"register":{"columns":[]}}