W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wideokonferencja ministrów ds. młodzieży państw UE

30.11.2020

30 listopada Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek reprezentował polskie stanowisko podczas Wideokonferencji Ministrów Unii Europejskiej ds. Młodzieży dotyczącej mobilności młodych ludzi podczas i po zakończeniu pandemii.

30.11 UE

- „W tych trudnych czasach, w których Europa i świat się znajdują, musimy sprostać wyzwaniom, które przed nami stanęły. Podmioty, które są zaangażowane w europejską wymianę młodzieży i wolontariat transgraniczny muszą w tej chwili uzyskać wsparcie. W Polsce wsparcie dla sektora organizacji społecznych, pozarządowych i młodzieżowych prowadzimy od pewnego czasu w sposób bardzo rozbudowany. Od 2017 roku działa specjalna agencja wykonawcza, która prowadzi cały pakiet nowych programów wspierających organizacje pozarządowe, w tym ogromna część środków trafia do organizacji zajmujących się polityką młodzieżową czy pracą z młodymi ludźmi. Uruchomiliśmy także dodatkowy program pomocowy dotyczący działań zastępczych w trakcie pandemii oraz program wspierający organizacje społeczne, które straciły źródła dochodu i nie są w stanie utrzymać swojej działalności ze względu na skutki pandemii.” - podkreślał Minister Mazurek.

Dodał przy tym, że Polska mocno wspiera przejawy solidarności międzypokoleniowej. Zaznaczył, że aktywnie działa Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – inicjatywa powstała w partnerstwie rządu i instytucji społecznych. W Korpus zaangażowało się blisko 150 środowisk, głównie młodzieżowych. Dzięki tej akcji seniorzy mogą pozostać w domu, a pomoc w codziennych czynnościach zapewniają wolontariusze.

Minister Mazurek podkreślił także, że kilka dni temu polski rząd przyjął program wspierania Międzynarodowych Domów Spotkań. Takie miejsca istnieją w Polsce od dawna, ale teraz polski rząd chce je jeszcze mocniej wspierać oraz zachęcać do powstawania kolejnych takich instytucji, które stymulują wymianę młodzieży w ramach Unii Europejskiej – zaznaczał Pełnomocnik.

-„W Polsce tworzymy także nowe instytucje dialogu i włączania młodych ludzi w procesy decyzyjne. Powołaliśmy po raz pierwszy w historii naszego kraju Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem. W ramach tego organu przedstawiciele środowisk młodzieżowych, organizacji społecznych, rad młodzieży przy samorządzie terytorialnym uczestniczą w dyskusji z przedstawicielami Prezydenta RP, Premiera, ministrów. Na tym forum powstają wspólne pomysły i inicjatywy.” - zakończył Minister Mazurek dziękując za zorganizowanie tej dyskusji. 

Swoje stanowisko, a także obserwacje dotyczące problemów z aktywnością młodych osób w czasach pandemii przedstawiły również reprezentacje wszystkich państw członkowskich. Poruszyli problem wyzwań, stojących przed organizacjami pozarządowymi, a także wspomnieli o konieczności stałej cyfryzacji działania sektora społecznego, przy uwzględnieniu aktywności hybrydowej.

Na końcu spotkania przedstawiciel strony portugalskiej, oprócz nakreślenia priorytetów nadchodzącej prezydencji swojego państwa w Radzie UE, podkreślił istotę dążenia do wzmacniania uczestnictwa młodzieży w procesie decyzyjnym w Unii, a także promowania ich praw oraz możliwości realizacji swoich postulatów w oparciu o regulacje unijne.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}