W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Minister Mazurek w debacie Radia Zachód „Młodzieżowe Rady”

12.01.2021

W poniedziałek, 11 stycznia, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Piotr Mazurek, wziął udział w debacie „Młodzieżowe Rady” podczas audycji „Strefa Młodych” na antenie Rada Zachód. Pozostałym prelegentami byli: Poseł na Sejm RP, prof. Jacek Kurzępa, współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, Piotr Wasilewski, Przewodniczący Stowarzyszenia Dumni z Polski, Dariusz Jóźwiak, i członek Rady Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji, Adam Goleński.

Strefa Młodych

Minister mówił o tym, że przejawy polityki młodzieżowej mieliśmy już wcześniej, ale nie była ona tak nazwana i nie miała charakteru zaplanowanej, uporządkowanej i skoordynowanej na poziomie rządowym myśli przewodniej. Podziękował Posłowi Kurzępie za zaangażowanie w tworzenie Parlamentarnego Zespołu Wspierania Młodzieżowych Rad przy JST, który powstał w poprzedniej kadencji Sejmu.

Następnie Pełnomocnik wspomniał o reaktywacji Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Dodając, że taka Rada już kiedyś funkcjonował, ale została zlikwidowana przez poprzedni rząd.

Minister zwrócił uwagę także na to, że coraz więcej młodzieżowych rad powstaje przy Ministerstwach: Klimatu, Środowiska, Sprawiedliwości. Ale nie tylko, bo dodał, że podobne działania podejmują również instytucje kultury, jak chociażby Muzeum II Wojny Światowej, które stworzyło młodzieżową radę - aby młodzi ludzie współtworzyli tę nowoczesną narrację polityki historycznej.

Wiceprzewodniczący Komitetu wymienił także powołanie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, jako przykład wpływu młodych ludzi na procesy decyzyjne, następnie opowiedział o zadaniach, które postawił przed nim, jako Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Premier Morawiecki. Wśród których jest m. in. przygotowanie dokumentu: Strategia na rzecz młodego pokolenia. Dokumentu, który już kiedyś istniał, ale w 2012 roku wygasł, bo nie został przedłużony przez poprzedni rząd. Na koniec Minister przedstawił wspólny efekt wielu kongresów, apeli młodzieżowych rad i środowisk młodzieżowych, ale i uczestników tej debaty czyli ustawę wzmacniającą młodzieżowe rady przy JST, która jest właśnie teraz na etapie konsultacji.

 „Mamy filozofię partypacyjnego tworzenia rozwiązań. My nie chcemy tworzyć rozwiązań w gabinetach. My chcemy prowadzić dialog: systemowy, stały, różnorodny i urozmaicony, angażując środowiska młodzieżowe i organizacje – podkreślał Minister Mazurek, kończąc swoją wypowiedź.

Następnie głos zabrał Poseł Kurzępa, który mówił o zaniedbaniach  we wcześniejszych latach w polityce młodzieżowej,  o braku regulacji zarówno w ustawie o JST, jak i o znikomej reprezentacji młodych w gremiach decydenckich. Dodawał, że o tym, iż to się zmienia, świadczą chociażby powołane organy, ale i nawet wiek Ministra, który jest przykładem na to, że rząd przekazuje współodpowiedzialność w ręce młodych ludzi.

Piotr Wasilewski zwrócił uwagę na wzrost liczby młodzieżowych rad, gdzie w 2015 r. było ich 200, a w roku 2020 już 500, a przecież pierwsza powstała w 1990! Podkreślał, że pośrednim powodem takiego wzrostu było również działanie centralne poprzez powstanie wspomnianego już Parlamentarnego Zespołu Wspierania Młodzieżowych Rad przy JST, i reaktywacja Rady Dzieci i Młodzieży, które dało młodzieży impuls do działania. Współprzewodniczący RDzMP podkreślał, że takim impulsem jest także konsultowany teraz, a przygotowany przez Ministra Mazurka, projekt ustawy wzmacniającej młodzieżowe rady JST.

Adam Goleński, jako członek młodzieżowej rady, dziękował Ministrowi Mazurkowi za projekt ustawy, która pozwoli młodzieży na realny wpływ, poprzez wyposażenie jej w inicjatywę uchwałodawczą, bo do tej pory młodzieżowe rady były sprowadzane tylko do funkcji konsultacyjnej.

Dariusz Jóźwiak podkreślał z kolei, że Narodowy Instytut Wolności jest instytucją, która ułatwia wejście nowym organizacjom do działania.

Na koniec Minister Mazurek zaprosił wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach ustawy, współpracy z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz korzystania z programów, które oferuje NIW.

{"register":{"columns":[]}}