W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rola NGO-sów w pomocy dla uchodźców z Ukrainy

25.02.2022

W piątek 25 lutego z inicjatywy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbył się specjalny sztab złożony z przedstawicieli KPRM, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia, 16 wojewodów oraz reprezentantów organizacji pozarządowych ws. pomocy uchodźcom uciekającym przed agresją Federacji Rosyjskiej wymierzoną w Ukrainę.

Rola NGO-sów w pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Podczas spotkania MSWiA przedstawiło formułę współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi na polu pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy. Wojewodowie przedstawili formy pomocy organizowanej w poszczególnych województwach oraz wspólnie zadeklarowali, aby pomoc organizacji pozarządowych zgłaszana była do urzędów wojewódzkich, w celu odpowiedniej koordynacji podejmowanych działań (adresy kontaktowe poniżej).

Minister Piotr Mazurek przedstawił działania prowadzone przez KPRM, Komitet ds. Pożytku Publicznego i NIW-CRSO w sprawie zapewnienia środków finansowych na pokrycie działań pomocowych NGO-sów. Są to m.in. wystąpienie z wnioskiem do rezerwy Prezesa Rady Ministrów w trybie art. 11b ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, aplikowanie o wsparcie w ramach priorytetu 5 Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (nabór w NIW startuje 28 lutego) czy udział w regrantingowych konkursach w ramach priorytetu 1 Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO (woj. podkarpackie).

W spotkaniu wzięli udział: Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji - Paweł Szefernaker, Wiceprzewodniczący Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego - Piotr Mazurek, Wiceminister Zdrowia - Waldemar Kraska, przedstawiciele Biura Prezesa Rady Ministrów, wojewodowie ze wszystkich regionów Polski, Szef Urzędu ds. Cudzoziemców - Jarosław Szajner oraz ponad 100 organizacji pozarządowych, w tym m.in. Związek Harcerstwa RP, Caritas Polska oraz Dom Pojednania i Spotkań.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie organizacjom pozarządowym, za tak duże zainteresowane zaangażowaniem w pomoc obywatelom Ukrainy w obliczu tak trudnej sytuacji.

Prosimy, aby wszelkie formy możliwości pomocy organizacje zgłaszały do poszczególnych urzędów wojewódzkich:

{"register":{"columns":[]}}