Spotkanie – „Organizacje klimatyczne nową energią sektora obywatelskiego” - 25 lipca 2024 roku
25.07.2024
25 lipca 2024 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się śniadanie pozarządowe zorganizowane przez Wiceministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, Wiceprzewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Marka Krawczyka. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz klimatu i środowiska, a także przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Coraz dotkliwsze zmiany klimatyczne są jednym z największych wyzwań współczesnego świata, a troska o środowisko naturalne jest jednym z priorytetów działań rządu. Nie ma wątpliwości, że kluczową rolę w edukacji, poszerzaniu świadomości i pracy na rzecz ochrony środowiska ogrywają także organizacje pozarządowe.
Przedstawiciele NGO pojawili się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie podczas spotkania z Wiceministrem ds. Społeczeństwa Obywatelskiego opowiedzieli o największych wyzwaniach, jakie stoją przez organizacjami klimatycznymi. Podzielili się także swoimi przemyśleniami nt. świadomości ekologicznej, edukacji, jakości debaty publicznej oraz wykorzystywania klimatu w grze informacyjnej wpływającej bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo.
Ważnym elementem spotkania była także dyskusja nt. finansowania działań organizacji pozarządowych. Na wszystkie pytania w tym zakresie odpowiedział Michał Braun, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Podczas spotkania obecny był także Jakub Gibek, przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Z ramienia organizacji pozarządowych, w spotkaniu udział wzięli:
Antoni Bielewicz – European Climate Foundation;
Joanna Furmaga – Polska Zielona Sieć;
Bernadeta Gołębiowska – Ekologiczny Uniwersytet Ludowy;
Michał Hetmański – Fundacja Instrat;
Ilona Jędrasik – ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi;
Magdalena Kadziak – Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska;
Kamila Kadzidłowska – Rodzice dla klimatu;
Maciej Kunysz – EKOSKOP;
Agnieszka Mazur – Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności;
Katarzyna Pawłowska – Fundacja Stocznia;
Adam Traczyk – More in Common;
Maria Wiśnicka – Fundacja Sendzimira.
Spotkanie jest zaledwie początkiem dialogu międzysektorowego na rzecz środowiska. Współpraca między rządem a organizacjami klimatycznymi, wzmacniana przez regularne spotkania, jest niezbędna do skutecznego przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Tylko wspólne działania mogą przynieść realne zmiany i przyczynić się do ochrony naszej planety.
Dziękujemy za rozmowę!