Uwolnić potencjał. O 20 latach funkcjonowania ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie.
02.06.2024
2 czerwca 2024 r. odbyła się debata pod hasłem "20 lat ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie" podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku.
W debacie, którą prowadził Piotr Stec z KPRM, wzięli udział wiceminister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Marek Krawczyk, prof. Marek Rymsza z kancelarii Prezydenta RP, dyrektor Dagmir Długosz z KPRM (współtwórca ustawy), wiceprezydentka Gdańska Monika Chabior i gdański radny Andrzej Kowalczys, zaś ze strony pozarządowej Piotr Frączak (OFOP) i Justyna Ochędzan z Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych.
Minister Marek Krawczyk, nawiązując do dwudziestolecia funkcjonowania ustawy, podkreślił, że ewentualne zmiany legislacyjne powstaną w dialogu ze środowiskami samorządu oraz organizacji pozarządowych. Dyskusja dopiero się rozpoczyna.
Jako Wiceminister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego zapraszam serdecznie do tej rozmowy. Rozpoczniemy od oceny skutków regulacji po 20 latach, co jest na pewno niezbędne.
Minister wspomniał także o startujących właśnie trzech tematycznych grupach roboczych, z których jedna zajmie się właśnie ustawą o pożytku publicznym.
Urząd Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Agnieszki Buczyńskiej jest otwarty na propozycje przygotowane przez środowiska samorządowe i pozarządowe, a wszelkie zmiany powinny być przeprowadzane spokojnie, z namysłem. Wśród zalet aktualnej ustawy jest rozwiązanie dotyczące zlecania zadań publicznych zgodnie z zasadą pomocniczości, na przykład poprzez ustalony mechanizm konkursowy.
Minister Krawczyk zaznaczył, że do rozważenia pozostaje utrzymanie rad pożytku w obecnej formule, bowiem spada zainteresowanie tą formą partycypacji i współpracy z samorządem.