Spotkania z przedstawicielami rządu brytyjskiego i organizacjami pozarządowymi
29.04.2016
W dniach 25-26 kwietnia 2016 r. Pełnomocnik Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego spotkał się w Londynie z przedstawicielami rządu brytyjskiego i organizacji pozarządowych.
W ramach wspólnej inicjatywy Pełnomocnika Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciecha Kaczmarczyka oraz Roba Wilsona – Brytyjskiego Ministra Społeczeństwa Obywatelskiego w Cabinet Office będą organizowane na przemian w Polsce i Wielkiej Brytanii cyklicznie polsko-brytyjskie fora NGOsów. Pierwsze takie forum mogłoby się odbyć w drugiej połowie roku w Warszawie. Spotkanie takie byłoby okazją do wymiany informacji, dobrych praktyk, sieciowania i tworzenia partnerstw w realizacji wspólnych przedsięwzięć. Taka forma współpracy znajduje poparcie obu premierów – Beaty Szydło i Davida Camerona.
Podczas wizyty w Londynie odbyło się również spotkanie z Williamem Shawcrossem z Charity Commission, Peterem Ainsworthem z Big Lottery Fund, Sir Stuartem Etheringtonem z National Council for Voluntary Organizations, a także z Karin Woodley z Cambridge House, beneficjentem Local Sustainability Fund. Doświadczenia brytyjskie warte są upowszechnienia. Wszyscy brytyjscy rozmówcy zgodnie podkreślali, że zadanie publiczne realizowane przez partnera z III sektora jest w Wielkiej Brytanii finansowane w całości przez państwo. Nie ma miejsca w systemie kontraktowania zadań na coś, co w Polsce funkcjonuje jako tryb „wspierania zadań”, który jak podkreślają eksperci sektora jest odwróceniem zasady pomocniczości.
Uczestnicy spotkania wymienili się informacjami na temat mechanizmów i procedur obowiązujących w Wielkiej Brytanii i w Polsce w obszarze społeczeństwa obywatelskiego. Co ciekawe, brytyjskie prawo nie nakazuje rządowi konsultowania projektów legislacyjnych. Prowadzenie konsultacji, ich forma i tryb są elementem dobrej praktyki. A sukces zależy nie od instytucji, ale świadomości obywatelskiej i dobrego ich przygotowania, także po stronie pozarządowej. Nawet duże projekty legislacyjne wzbogacone są przez organizacje pozarządowe o kosztowne analizy i badania, na wykonanie których organizacje same poszukują środków, najczęściej odwołując się do filantropii indywidualnej czy korporacyjnej. Sir Stuart podkreślał, że na końcu procesu i tak jest rząd, który podejmuje decyzje i za nie ponosi odpowiedzialność przed parlamentem i społeczeństwem. Zadaniem konsultacji jest zatem przedstawienie rządowi dobrze przygotowanych stanowisk rożnych środowisk, a nie zmuszanie go do takich czy innych, czasem sprzecznych rozwiązań.
Doświadczenie Big Lottery Fund może być inspirujące, bo co roku ok. 700 milionów funtów trafia w ten sposób do sektora. Peter Ainsworth dzielił się z delegacją ocenami systemu grantów instytucjonalnych jako nieprojektowego wspierania działalności organizacji. Natomiast Karin Woodley z Cambridge House pokazała jak organizacja może radzić sobie w trudnym okresie restrukturyzacji działalności i sposobu finansowania.
Podczas wizyty Pełnomocnik spotkał się również z przedstawicielami Polonii. Obok Pani prof. Haliny Taborskiej, rektor Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie, reprezentującej dawną emigrację obecny m.in. także był Pan Bartosz Łuszcz, prezes klubu siatkarskiego IBB Polonia Londyn. Polonia pokazuje Brytyjczykom jak powinno się grać w siatkówkę. Rozmawiano o problemach i wyzwaniach jakie stoją przed Polakami w Wielkiej Brytanii. Troską rządu jest dbanie o zachowanie polskiej tożsamości wśród rodaków, a także dbałość o dziedzictwo historyczne i kulturowe, którego strażnikami są przedstawiciele Polonii.