X Posiedzenie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem
26.03.2021
W piątek, 26 marca, odbyło się X posiedzenie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, na którym poruszono takie tematy jak: konsultacje wojewódzkie „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, wzmacnianie dialogu międzypokoleniowego, udział przedstawiciela RDzMP w Unijnej Konferencji Młodzieżowej, wsparcie zdrowia psychicznego młodzieży a także nowa edycja konkursu na Młodzieżowego Delegata RP do ONZ. Obrady prowadzili Współprzewodniczący Rady: Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz Piotr Wasilewski.
Minister Piotr Mazurek rozpoczął jubileuszowe posiedzenie Rady od przestawienia obecnego etapu prac nad projektem ustawy wzmacniającej młodzieżowe rady przy jednostkach samorządu terytorialnego. Współprzewodniczący Rady podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt i przypomniał, że dzień wcześniej zdecydowaną większością głosów został on przyjęty przez sejmowe Komisje - Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
W pierwszej części spotkania Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem miała okazję porozmawiać z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na temat kontynuacji współpracy dotyczącej programu „Gwarancje dla młodzieży”. Pani Dyrektor Ewa Flaszyńska przybliżyła zagadnienia związane z realizacją programu oraz zaprezentowała szereg możliwości jakie otwiera on przed młodymi ludźmi. Gośćmi tej części posiedzenia byli także przedstawiciele Krajowej Reprezentacji Doktorantów, którzy przedstawili swoje planowane działania i pola współpracy z Radą.
W dalszej części spotkania podsumowano zakończone etapy konsultacji „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” i omówiono kolejne działania zaplanowane w tym zakresie na najbliższe miesiące. – Myślę, że wszystkie te trzy konferencje konsultacyjne były dużym sukcesem. W każdym ze spotkań wzięło udział kilkaset młodych osób z danego regionu, które zgłosiły łącznie aż 744 wnioski i spostrzeżenia oraz blisko 400 konkretnych pomysłów, rekomendacji i rozwiązań. To jest gigantyczna praca intelektualna i myślę, że z tego na pewno mogą dobre rzeczy dla wszystkich młodych ludzi w Polsce wyniknąć” – Powiedział Piotr Mazurek.
Członkowie Rady mieli okazję zapoznać się z postępami prac Zespołu Doraźnego Rady ds. Wspierania Systemu Ochrony Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, który intensywnie współpracuje z wieloma podmiotami nad znalezieniem skutecznych rozwiązań wspierających kondycję psychiczną młodych Polek i Polaków w czasach pandemii.
Ostatnim punktem porządku obrad było omówienie raportu "Analiza polityk młodzieżowych na przykładzie wybranych krajów Unii Europejskiej” a także omówienie propozycji nowego regulaminu Młodzieżowego Delegata RP do ONZ na rok 2021.