W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Min. Mazurek na konferencji IRSS i Fundacji Kulskich

13.04.2022

W środę 13 kwietnia br. w Warszawie odbyła się konferencja „Odporny i stabilny system ochrony zdrowia – bezpieczeństwo zdrowotne w dobie kryzysów”, zorganizowana przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych i Fundację Kulskich. Jednym z zaproszonych gości był Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotr Mazurek, który wygłosił przemówienie nt. roli społeczeństwa obywatelskiego w czasach kryzysów.

20220413_gov_pl_fundacja_kulskich_2022_konferencja

W swoim wystąpieniu Minister Mazurek zwrócił uwagę, że polskie organizacje pozarządowe odegrały niebagatelną rolę w niesieniu pomocy osobom potrzebującym zarówno w czasie pandemii COVID-19, jak i w ostatnich tygodniach, angażując się w działania pomocowe na rzecz uchodźców z Ukrainy. Jak wskazał Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, do działań przeciwdziałających skutkom pandemii, w które włączyły się NGO-sy, zaliczyć można promocję i realizację Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów i Narodowego Programu Szczepień.

Obecnie tysiące organizacji pozarządowych niesie pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Ich działania wspiera polskie państwo, które w tym celu uruchomiło dodatkowe środki finansowe w ramach funkcjonujących już programów dotacyjnych oraz wyznaczyło pełnomocników wojewodów ds. organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego, których zadaniem jest koordynacja działań NGO na terenie poszczególnych województw. Komitet ds. Pożytku Publicznego utworzył również specjalny newsletter, dzięki któremu informacja o pilnej pomocy dociera codziennie do ponad 6 tys. organizacji pozarządowych i ich przedstawicieli.

Minister Piotr Mazurek podkreślił, że polityka wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce prowadzona jest w sposób niezwykle konsekwentny.

To, że społeczeństwo obywatelskie mogło się tak sprawnie zorganizować i przystąpić do działań pomocowych zarówno w trakcie pandemii, jak i po wybuchu wojny na Ukrainie, było możliwe m.in. dzięki temu, że polskie państwo prowadzi bardzo skuteczną politykę na rzecz jego rozwoju, politykę zachęcania ludzi do angażowania się na rzecz dobra wspólnego. Nigdy w historii Polski tak dużo środków publicznych nie płynęło do trzeciego sektora i nie było tak wielu programów, z których można skorzystać, prowadząc działania mieszczące się w sferze pożytku publicznego

– zauważył Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej.

Przypominamy, że trwa nabór wniosków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich Priorytet 5, którego operatorem jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Mogą wziąć w nim udział organizacje poszukujące środków m.in. na pokrycie wydatków związanych z koordynacją wolontariuszy pomagających uchodźcom czy też koordynującym pomoc naszym wschodnim sąsiadom.

Wnioski można składać do 30 listopada 2022 r. do godz. 14:00 lub do wyczerpania środków przewidzianych na realizację Konkursu.

Więcej informacji na stronie www.gov.pl/web/pozytek/28-lutego-start-naboru-proo-5-edycja-2022.

{"register":{"columns":[]}}