Minister Piotr Mazurek na spotkaniu z cyklu „Healthcare Policy Summit”
23.06.2022
W czwartek 23 czerwca br., w ramach drugiego spotkania z cyklu „Healthcare Policy Summit”, odbył się panel dyskusyjny na temat wyzwań i potrzeb zdrowotnych w zakresie psychiatrii, w którym udział wziął Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek.
Uczestnicy panelu dyskusyjnego zgodnie stwierdzili, że choroby neurologiczne dotyczą przede wszystkim ludzi młodych, w wieku produkcyjnym, którzy nieodpowiednio leczeni z czasem mogą stać się niezdolni do pracy. Sytuację pogłębiła pandemia koronawirusa, co uczestnicy wydarzenia określili mianem „popandemicznego długu zdrowotnego”.
Jak podkreślił Minister Piotr Mazurek, potrzebę podjęcia pilnych działań w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zgłaszali sami młodzi Polacy podczas zeszłorocznych konsultacji Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia, w których udział wzięło ponad 30 tysięcy młodych osób z całej Polski. Zarówno rozwiązania dotyczące zdrowia psychicznego, jak i szereg innych potrzeb zgłoszonych przez młodych Polaków w konsultacjach zostanie uwzględnionych w przygotowywanej rządowej strategii na rzecz młodzieży.
Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej potwierdził, że młodzież dostrzega, iż okres dojrzewania i wyrobione w jego trakcie nawyki mają wpływ na całe życie, a pandemia COVID-19 pozwoliła jeszcze wyraźniej dostrzec rosnące problemy zdrowotne młodego pokolenia, zarówno w odniesieniu do zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Podczas wydarzenia, organizowanego przez Fundację Instytut Rozwoju Spraw Społecznych, podjęto dyskusję na temat najskuteczniejszych metod prewencji, leczenia i opieki nad pacjentami ze schorzeniami neurologicznymi i zaburzeniami psychicznymi, w tym również dotyczących dzieci i młodzieży.
Do grona uczestników wydarzenia zaproszono środowisko wybitnych neurologów i psychiatrów z Polski i zagranicy, specjalizujących się w leczeniu dorosłych, dzieci i młodzieży, a także ekspertów systemowych z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Agencji Badań Medycznych, Komisji Zdrowia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz przedstawicieli innych organizacji zajmujących się tematyką zdrowia.